Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister Hirman nesúhlasí s mimoriadnou daňou pre Eustream
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Minister hospodárstva SR Karel Hirman. Foto: SITA/Diana Černáková
22. decembra 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Minister Hirman nesúhlasí s mimoriadnou daňou pre Eustream, môže to mať fatálne následky

S mimoriadnou daňou pre slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosť Eustream, nesúhlasí ani samotný minister hospodárstva Karel Hirman. Podľa ministra, neuvážené rozhodnutie o dodatočnom zdanení spoločnosti Eustream môže fatálne postihnúť finančnú situáciu spoločnosti, ale i značne ohroziť prepravu plynu cez Slovensko.

Ako minister hospodárstva a profesionálny energetik musím v súvislosti s dnešným hlasovaním o štátnom rozpočte upozorniť poslankyne a poslancov Národnej rady SR, že rozhodnutie o zavedení mimoriadnej dane pre operátora našej tranzitnej plynovodnej siete – spoločnosť Eustream – nie je štandardným opatrením mimoriadneho zdanenia energetických podnikov, aké sa v súčasnosti uplatňujú v Európskej únii,“ uviedol Hirman.

Zásadné podľa ministra je, že mimoriadna daň sa plánuje uvaliť na spoločnosť, ktorá neprofituje zo súčasného enormného nárastu cien energií.

Naopak, je veľmi negatívne a výrazne postihnutá aktuálnou energetickou krízou pre vojnu Ruska proti Ukrajine a následkom rozhodnutia Moskvy zámerne jednostranne radikálne znížiť dodávku plynu do Európskej únie, vrátane Slovenskej republiky. Preto takéto neuvážené rozhodnutie o dodatočnom zdanení spoločnosti Eustream nielenže môže fatálne postihnúť finančnú situáciu spoločnosti, ale následne značne i ohroziť prepravu plynu cez Slovensko,“ uzavrel Hirman.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.