Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. januára 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Minister dopravy nevyhovel rozkladom týkajúcim sa umiestnenia MVE Jalná

Minister koncom decembra 2013 potvrdil aj pôvodné rozhodnutie svojho rezortu, ktorý nevyhovel protestu Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici, a voči ktorému podali obyvateľka obce Pitelová Božena Vaňová, občianske združenie (OZ) Hron pre slobodné rieky, Slovenský rybársky zväz – Rada Žilina, Klub slovenských turistov (KST) a obec Trnavá Hora, občianske združenie Slatinka a piati obyvatelia Trnavej Hory rozklady ešte v júli respektíve auguste 2013.

Podľa jedného z účastníkov konania a obyvateľa Trnavej Hory Jaroslava Gazdíka účastníci rozhodnutie ministra očakávali. „Ministerstvo už dalo ako prvé stanovisko, v ktorom zamietlo naše námietky, minister ho len potvrdil,“ ozrejmil. Boj účastníkov konania proti umiestneniu stavby podľa Gazdíka bude pokračovať. Ako informoval, na Krajskom súde v Banskej Bystrici je totiž pozastavená žaloba voči vtedajšiemu Krajskému stavebnému úradu, ktorú vo februári 2013 podala obec Trnavá Hora a OZ Hron pre slobodné rieky. „Žaloba je pozastavená, kým sa nerozhodne o proteste prokurátora, čo sa teraz aj stalo,“ podotkol Gazdík.

„Niekto povie, že sme proti budovaniu vodných elektrární. Ale my nie sme proti vodným elektrárňam, nám stačí len jedna,“ povedal Gazdík, ktorý tým narážal na menej ako 10 kilometrov vzdialenú elektráreň v Hronskej Dúbrave. „Pokiaľ sa bude dať, tak sa budeme brániť,“ uzavrel.

Ako potvrdil TASR hovorca Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Ivan Vozár, podanie žaloby nevylučuje ani prokuratúra. „Zatiaľ nemáme vypracovanú právnu analýzu rozhodnutia ministra dopravy. Po nadobudnutí právoplatnosti tohto rozhodnutia zvážime ďalšie právne kroky,“ informoval.

Územné rozhodnutie o umiestnení stavby vydala obec Pitelová a potvrdil vtedajší Krajský stavebný úrad v Banskej Bystrici. Proti nemu vydala protest Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici. Stavebný úrad protestu nevyhovel a posunul rozhodnutie na MDVRR, ktoré rozhodlo, že protestu prokurátora tiež nevyhovie. „Všeobecne môžeme povedať, že nám doručený protest prokurátora sa obmedzuje na všeobecné konštatovania, bez poukázania na konkrétne ustanovenia príslušných predpisov, ktoré boli napadnuté. Protest taktiež obsahuje mnoho nepresností a v mnohých prípadoch je nepreskúmateľný,“ uviedol ešte v júli pre TASR Kóňa. Proti tomuto rozhodnutiu rezortu dopravy podali zmieňovaní účastníci konania rozklady.

Boj proti výstavbe MVE v katastroch obcí Trnavá Hora a Pitelová v okrese Žiar nad Hronom začal ešte v roku 2011. Ich obyvatelia majú obavy zo zatápania domov, zdvihnutia hladiny spodných vôd a potenciálnych povodní z ľadových krýh. Voči výstavbe podali niekoľko desiatok odvolaní, spísali petície, obecné zastupiteľstvá prijali proti elektrárni aj uznesenia.

MVE Jalná chce postaviť firma ZUS servis zo Žiaru nad Hronom. V katastri Trnavej Hory, časti Jalná, navrhuje postaviť ľavobrežnú hrádzu a odvodňovací jarok a v katastri Pitelovej budovu elektrárne s haťou, rybovodom a prístupovou cestou, pravobrežnú hrádzu a odvodňovací jarok, ako aj dva objekty na reguláciu vody v starom ramene Hrona. Elektráreň má mať tri turbíny a ročne vyrábať priemerne 5590 MWh energie. Jej výstavba by mala trvať približne dva roky a náklady na ňu investor v zámere predloženom na posúdenie vplyvov na životné prostredie odhadol približne na 5 miliónov eur. Výstavba MVE Jalná je podľa slov konateľa ZUS servis Slavomíra Pilnika v štádiu prípravy dokumentácie pre stavebné povolenie. Rozhodnutie o umiestnení stavby je práve jedným z podkladov potrebných pre stavebné povolenie.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.