Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VLÁDA: Rokovanie 74. schôdze
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Minister životného prostredia Ján Budaj Foto: SITA/Branislav Bibel
30. mája 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Minister bude žiadať vysvetlenie pre zdĺhavé riešenie situácie na rieke Slaná

Moje obavy, že sa veci neriešili, vyvrcholili tým, že som koncom apríla intervenoval a interpeloval pána ministra (ministra hospodárstva Richarda Sulíka, pozn. SITA) priamo na vláde a dosiahol som, že vláda rozhodla o tom, aby ministerstvo hospodárstva vo veci konalo a rozhodlo aj o financiách na túto haváriu. Odvtedy, žiaľ, prešiel jeden celý mesiac a až posledné dni mája sa táto havária začína riešiť,“ uviedol Budaj.

Existuje celý rad ľudí, ktorí sú zodpovední a majú všetkým garantovať bezpečie pred zvyškami látok, ktoré sú v baniach.

Pýtam sa, akú máme istotu, že máme zabezpečenú jadrovú energetiku, keď táto banálna havária trvala tri mesiace, kým prišlo vôbec k prvému fyzickému zásahu,“ podčiarkol šéf envirorezortu.

Podľa ministra Budaja niektoré sledované hodnoty látok v rieke aj na pôde Maďarska prekračujú povolené hodnoty. Ide napríklad o nikel, mangán, železo či olovo.

V každom prípade, ak sa zastaví vytekanie z baní, prestane aj znečistenie. Je to rieka, ktorá dostala silnú dávku kovov, sírnatých zlúčenín, ktoré vyhubili v rieke život, najmä v prvých kilometroch tesne pod vývodom z bane,“ informoval minister s tým, že envirorezort eviduje danú haváriu od februára.

Urobil som všetky možné intervencie, aby ministerstvo hospodárstva konalo, žiaľ, podľa mojich informácií až v sobotu 28. mája sa začali samotné práce v bani, kde je potrebné odkloniť prítok povrchovej vody, ktorá naplnila baňu a za ľahostajnosti zodpovedných orgánov sa táto baňa napĺňala, až kým nepretiekla a spôsobila únik znečistenej vody do rieky Slaná,“ uzavrel Budaj.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.