Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. júna 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Mimovládne organizácie odkazujú EÚ: poučte sa z Mexického zálivu

Americká organizácia Food & Water Watch prostredníctvom svojho európskeho programu Food & Water Europe vyzvala členské štáty Únie, aby prijali prísnejšie regulácie pre hlboko-morskú ťažbu ropy. Prvým krokom EÚ by podľa FWW mala byť adekvátna regulácia podmorskej ťažby ropy na zariadeniach spoločnosti British Petroleum. Ak by sa na niektorom z piatich BP ropných zariadení ktoré sa nachádzajú v pásme severoatlantického alebo atlantického morského prúdu stala nehoda, znečistilo by sa celé Severné more.

„BP je známa hľadaním najrýchlejších a najlacnejších ciest pokiaľ sa jedná o bezpečnosť a jej operácie v hlbokých vodách v Spojených štátoch sú výstražným príbehom pre Európu,“ vyhlásila výkonná riaditeľka FWW Wenonah Hauter. Európsku úniu FWW vyzvala aby členské štáty pritvrdili nielen v dozore a inšpekciách ropných vrtov, ale aj zaistiť aby všetci operátori na ropných vrtoch spĺňali všetky podmienky pre bezpečnú ťažbu.

Doterajšie snahy európskych predstaviteľov prijať nové bezpečnostné opatrenia ohodnotila FWW ako nedostatočné. Návrh rezolúcie o dôslednejších metódach inšpekcií, bezpečnostných pravidiel o hlboko-morskej ťažbe ropy, ktorý predstavil podpredseda výboru pre životné prostredie Boguslaw Sonik bol zas zmietnutý zo stola. Sonik neskôr uviedol, že jeho rezolúcia bola odmietnutá samotným komisárom pre energetiku, Güntherom Oettingerom, ktorý sa predtým stretol s predstaviteľmi Bp. Podľa Hauter by mala komisia zvážiť možnosť prijať samostatnú smernicu pre ťažbu ropy z morského dna.

FWW  kritizovali Európsku komisiu aj za stretnutie z 11. mája kedy sa politici na čele s Oettingerom stretli s predstaviteľmi ropných spoločností za zatvorenými dverami. Ropné spoločnosti mali na stretnutí v dotazníku ohodnotiť svoju vlastnú pripravenosť na podobnú situáciu aká sa stala v Mexickom zálive. Podľa Hauter by komisia nemala dovoliť aby ropný priemysel hodnotil sám seba a k odpovediam by mala jednoznačne získať prístup aj verejnosť. Hovorkyňa komisára Oettingera ale odmietla, že by sa stretnutia konali za zatvorenými dverami.

Výsledky dotazníkov má prediskutovať európska komisia s predstaviteľmi jednotlivých členských štátov v júli.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.