Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miloš Zeman - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Prezident ČR Miloš Zeman Foto: TASR/Michal Svítok
18. februára 2014 Jadrová energia od Energia.skSITA

Miloš Zeman by vrátil Arevu do súťaže o dostavbu Temelína

Miloš Zeman (prezident ČR) Foto: TASR/MIchal Svítok

„Podporím dostavbu Temelína a tiež rozumné konkurenčné prostredie. Začlenenie Arevy do výberového konania by prospelo ku kvalite a cene dostavby dvoch blokov Temelína,” uviedol český prezident Miloš Zeman. Súčasný vyhlásený tender by mal podľa neho skončiť bez víťaza a nasledovalo by potom nové konanie. „Keď súťažia traja, tak máte vždy istotu, že zrazíte cenu o 5 % dole v porovnaní s tým, keď súťažia dvaja. Ja si myslím, že týmto (novým tendrom) sa stratí iba pár mesiacov. Navyše, Areva je významný hráč na medzinárodnom trhu,” povedal prezident.

V októbri 2012 ČEZ vyradil z tendra Arevu s poukázaním na závažné pochybenie v predloženej ponuke. Podrobnosti ďalej nezverejnil. „Areva dala projekt, ktorý neobsahoval také detaily, ako je cena a harmonogram. S tým musíte každého účastníka tendra vyhodiť,” povedal včera Zeman.

Vlani v októbri Krajský súd v Brne na návrh Arevy vydal predbežné opatrenie, podľa ktorého ČEZ s prípadným víťazom tendra nemôže uzavrieť zmluvu. Vyradenie Arevy a okolnosti tendra prešetruje Európska komisia. Verejnú zákazku na dostavbu Temelína vyhlásil ČEZ v auguste 2009 za vlády úradníckeho kabinetu Jana Fischera. 

O vyradenie Arevy z tendra sa zaujíma aj Európska komisia. Česká strana jej predložila vlani v decembri časť podkladov, o ktoré žiadala. Areva si po svojom vylúčení z tendra sťažovala u komisie, ktorá v EÚ dohliada na uplatňovanie pravidiel hospodárskej súťaže. Komisia preto, aby mohla o sťažnosti rozhodnúť, chce poznať kritériá, podľa ktorých Česko Arevu zo zákazky vyradilo.

Dva nové bloky temelínskej elektrárne by mali viac než zdvojnásobiť jej výkon, ktorý aktuálne predstavuje 2.000 MW. Stavba by sa podľa plánu mala dokončiť v roku 2025, nové bloky by mali byť v prevádzke 60 rokov. Podľa pôvodného harmonogramu mal ČEZ víťaza za niekoľko sto miliárd českých korún vybrať vlani na jeseň. Generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš ale už v lete povedal, že ČEZ o dostavbe Temelína rozhodne koncom roka 2014 alebo až v roku 2015.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.