Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplaren
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Eflon (licencia Creative Commons)
9. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Mikloš: Vláda sa zhodla, teplárne sa budú privatizovať

Vládny kabinet SR sa dohodol na privatizácii teplárenských spoločností vo vlastníctve štátu. „Odporučili sme predsedníčke Výkonného výboru Fondu národného majetku (FNM), aby v spolupráci s rezortmi hospodárstva a financií pripravili návrh postupu privatizácie,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní vlády minister financií Ivan Mikloš.

Podľa Mikloša existuje vo vláde v otázke privatizácie teplární zhoda: „Budeme ich privatizovať súťažou, budeme hľadať strategických investorov. Zatiaľ nie je zhoda v tom, aký bude ich podiel, ale bude to najmenej 51 %. Materiál, o ktorý sme požiadali, má dať návrh, koľko presne to má byť a či tam má byť prípadná participácia samospráv.“

Doterajší vývoj podľa ministra ukázal, že hospodárenie štátnych teplární nebolo celkom efektívne. „Niektoré teplárenské spoločnosti sú v zisku, ale do značnej miery len vďaka predaju emisií. Niektoré z nich sú napriek tomu stále v strate,“ zdôraznil.

Výhodnejší je predaj ako dividendy

Porovnaním očakávaného výnosu z predaja 100 % majetkových podielov oproti očakávanému dividendovému výnosu je výhodnejší predaj majetkových účastí v teplárenských spoločnostiach strategickému investorovi. Vyplýva to z Analýzy ekonomickej výhodnosti držania akcií s cieľom príjmu z dividend alebo predaja akcií.

Odhadovaná trhová hodnota teplární vo vlastníctve štátu by sa mohla podľa analýzy v súčasnosti pohybovať na úrovni 160 až 200 mil. eur. Priemerný celkový ročný dividendový výnos za všetky teplárne v rokoch 2002 až 2010 dosiahol hodnotu 4,2 milióna eur.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.