Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. februára 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Mierna zima znížila závislosť Európy od dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu

Rusko dalo najavo, že je nespokojné s vývojom na Ukrajine, kde parlament odvolal z funkcie proruského prezidenta Viktora Janukovyča. Aj keď zatiaľ k žiadnemu oficiálnemu oznámeniu zo strany Moskvy, ktoré by mohlo naznačovať prípadné zastavenie dodávok plynu, nedošlo, Rusko pri spore s Ukrajinou o ceny komodity už podobné kroky v minulosti urobilo.

Ruská federácia je najväčším dodávateľom zemného plynu do Európy. Na celkovej spotrebe suroviny v Európe sa podieľa viac než štvrtinou, pričom polovicu z tohto objemu transportuje cez územie Ukrajiny. Keď Moskva v minulých rokoch pre spory o cenu plynu dodávky suroviny zastavila, Európa to pocítila, a to najmä krajiny strednej a južnej Európy.

V súčasnosti by však ani v prípade problémov nič podobné hroziť nemalo. Ako uviedla agentúra Reuters, stredná Európa, ktorá je od ruského plynu silne závislá, je zabezpečená dostatočne. Napríklad české a slovenské zásoby dosahujú od 40 do 50 % a poľské rezervy viac než 70 % z celkovej kapacity. Nižšie sú len maďarské rezervy, ktoré momentálne predstavujú asi 23 % z celkovej kapacity. V Nemecku, ktoré je najväčším európskym odberateľom ruského plynu, tvoria súčasné rezervy viac než 60 % z celkovej kapacity, čo znamená, že má dostatok plynu približne na 60 dní. Druhá najväčšia ekonomika eurozóny Francúzsko má zasa dostatok plynu na najbližších 50 dní.

Navyše, meteorológovia predpokladajú, že momentálne teplé počasie bude pokračovať na väčšine územia Európy. To znamená, že dopyt po plyne bude aj naďalej nízky.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.