Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. januára 2012 Ostatné od Energia.skSITA

Mierna zima v Európe drží ceny emisií pod 7 eurami

Ešte výraznejší prepad zaznamenali kjótske ofsety CER, ktoré sa opäť ocitli na historickom minime, €3.55/t. Cenu emisií ťaží hlavne prebytok kvót na trhu, absentujúci dopyt a neistota spôsobená negatívnymi makroekonomickými vyhliadkami eurozóny. Pokles cien však posledný týždeň spôsobovalo hlavne oslabujúce euro voči doláru, vyčkávanie na výsledky európskeho summitu ako aj teplé januárové počasie. Vzhľadom na to, že predpoveď chladnejšieho počasia od polovice tohto týždňa pozitívne tlačí na ceny elektriny, vyhliadky na nasledujúci týždeň sú neutrálne, s potencionálnymi upsidami hlavne z regulačného prostredia EK, z predbežných reakcií na politické riešenie problémov Eurozóny ako aj posilňujúci energetický komplex, tlačený cenami ropy. Odhadované pásmo pre spotové ceny preto tento týždeň bude €6.45-€7.45.

Makro problémy eurozóny

Zverejnenie makroekonomických ukazovateľov počas minulého týždňa naznačuje, že viaceré krajiny eurozóny by sa mohli ocitnúť v recesii už v poslednom kvartáli 2011. PMI index EÚ už 5 mesiacov stagnuje. Spotrebiteľská dôvera sa výrazne oslabila aj vo Francúzsku, dokonca aj nemecký maloobchodný predaj zaznamenal slabšie čísla, než sa očakávalo. To spolu s problé-mami v európskom bankovom sektore vedie na finančných trhoch k znižovaniu dôvery v euro, podobne ako aj v európske štátne dlhopisy. Talianske a španielske 10-ročné dlhopisy sa opäť dostali k 7 pc a rastú teda obavy o schopnosti európskych vlád financovať tento rok svoj verejný dlh.

Energetické komodity a ropa

Oslabujúce euro vedie nielen k zni-žovaniu investícií do energetických komodít denominovaných v eure, ale aj k zásadnému zdražovaniu ceny ropy v eurozóne. Tá sa v polovici minulého týždňa priblížila k cenám z júla 2008, keď od začiatku nového roku zdražela o 6 eur na €89.5. Rastový potenciál ropy podporuje hlavne situácia na Blízkom východe.

Aj keď hrozby Iránu zablokovať Hormuz sú nanajvýš prehnané, výraznejší dopad na ceny bude mať zavedenie embarga na Iránsku ropu. Z 3.6 mil. barelov ropy denne Irán vyváža 0.6 mbd do EÚ, hlavne do Grécka a Talianska. V dôsledku ropného embarga Irán bude musieť poskytnúť zľavy krajinám, ktoré budú ochotne riskovať svoju reputáciu a nakupovať jeho ropu. To v niektorých častiach sveta ceny ropy zníži, inde dôjde k ich nárastu. Dopad embarga by mal byť skôr dlhodobejšieho charakteru. Plánované opatrenia na zavedenie embarga však zatiaľ vyvolávajú skôr otázniky, najmä vo vzťahu k jeho časovaniu a realizovaniu. Naopak, situáciu na ropných trhoch môže upokojiť zvýšená ťažba ropy v krajinách OPEC, ktorá je na niekoľkoročnom maxime.

S predpoveďou chladnejšieho počasia začali čo nemecká elektrina po 2-týždennom maxime 52.45MW/h vplyvom silnejšieho vetra mierne klesla v utorok na 52.1 MW/h.

Pokles na emisných trhoch

Oslabovanie eura a nepriaznivý vývoj na energetických trhoch minulý týždeň prispeli k zdrvujúcemu poklesu emisií. Tie sa na spotových trhoch vo štvrtok priblížili k 6 eurám, avšak koncom týždňa mierne posilnili na €6.50. S predpoveďou chladnejšieho počasia sa začiatkom tohto týždňa emisie priblížili k 7 eurám. Na derivátových trhoch dokonca prekročili hranicu 7 eur, keď počas intradenného obchodovania v utorok vyskočili až na €7.32, no s oslabením cien nemeckej energie sa ceny emisií napokon ustálili na €7.14. Na trhu panuje neistota z naťahujúceho sa politického riešenia krízy v eurozóne, slabý dopyt a nakoniec, stále sa čaká na ďalší posun ohľadom zníženia objemu emisií v rokoch 2013-2020. EP presunulo termín hlasovania z januára na 28. február. Dôležitým impulzom pre trhy bude aj zverejnenie správy ECB o predaji emisií z NER300 za posledný mesiac v stredu 11.1.2012.

Dramatickejší vývoj na trhoch s kjótskymi ofsetmi bol spôsobený vysokým objemom vydaných CER. OSN vydalo takmer 11 mil. CER za týždeň, čo stlačilo cenu na derivátových trhoch až na €3.55. Táto cena už hraničí so ziskovosťou CDM projektov. Viacerí developeri sa sťažujú, že sa pre nich stáva výhodnejšie brzdiť rozvoj ich projektov a následné udelenie CER. Hlavne projekty mimo HFC23 a N2O, kde náklady na jeden CER sa môžu pohybovať €6-€8, pri súčasných pomeroch prestávajú byť výnosné. Ceny CER klesli z €22.38 v roku 2008 na súčasných €3.91, čo ohrozuje budúcnosť CDM.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.