Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. mája 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Michal Hudec: Pre Enel môže mať zmysel aj predaj len časti akcií SE štátu

Pre slovenskú vládu by to znamenalo možnosť kúpiť len 17 % akcií, a tým získať opäť do rúk riadiace právomoci v SE. „Enel je jedna z najzadlženejších energetických spoločností vôbec, a preto má snahu konsolidovať celkový dlh. Pokiaľ sa nemá započítavať zadlženie SE do konsolidovaného dlhu skupiny, Enel sa musí dostať do pozície minoritného akcionára. Z tohto hľadiska predaj najskôr 17 %, potom aj zvyšku, môže mať logiku,“ zdôraznil Hudec.

Väčšinový, 66-% balík akcií SE, ponúka talianska spoločnosť Enel už dlhší čas na predaj. Záväzné ponuky na jeho odkúpenie podala fínska spoločnosť Fortum, český EPH a maďarská firma MVM spolu so Slovnaftom. „Tieto firmy sú dostatočne kapitálovo vybavené, aby mohli získať väčšinový podiel v SE,“ konštatoval Hudec s tým, že je dôležité hľadieť na prioritný záujem slovenskej energetiky, a tým je dostavba dvoch blokov v jadrovej elektrárni Mochovce. „Dostavba Mochoviec má sklz, tu vidím trochu zlyhanie Enelu. Napriek tomu je však elektráreň vo vysokom štádiu dokončenosti,“ zdôraznil Hudec.

Aktuálna hodnota SE, vzhľadom na ich záväzky, sa podľa ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) blíži k nule. Záujem investorov naznačuje, že aj napriek tomu ide o zaujímavé aktívum. „V SE sú veľmi konkurencieschopné zdroje, mnohé už účtovne odpísané. Cena elektriny na trhu je síce nízka, no firma aj napriek tomu dokáže generovať zisk. Je to zaujímavá investícia,“ dodal Hudec.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.