Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. septembra 2011 Jadrová energia od Energia.skTASR

Michal Hudec: Politici sa k jadrovej energii možno vrátia

„V každom prípade, ak by sa nevrátili, tak to môže mať vplyv na zvyšovanie cien elektriny,“ uviedol dnes v Bratislave na novinárskom workshope o problematike cien elektriny Hudec.

Ďalším prvkom, ktorý bude tlačiť prirodzene na zvyšovanie ceny energie cez tarifu TPS, je rozvoj obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a budovanie tzv. inteligentných sietí (smart grids), ktoré dokážu tieto OZE do seba integrovať.

„Dostať OZE na 14-% podiel na energetickom mixe je totiž medzinárodným záväzkom Slovenska, ktorý má SR voči EÚ do roku 2020,“ pripomenul.

„V horizonte roku 2020 a neskôr sa očakáva masívnejší nárast elektromobility, čo môže zmeniť pohľad na celý elektroenergetický sektor, jednak tým, že dopyt po elektrickej energii narastie a súčasne elektromobil už nebude len dopravným prostriedkom, ale bude slúžiť ako krátkodobé úložisko elektrickej energie pre potreby distribučnej siete,“ spresnil.

„V roku 2011 a 2012 ceny uhlia a zemného plynu narastajú, jednak po fukušimskej nehode, jednak preto, že ázijské ekonomiky sa dynamicky rozvíjajú a dopyt po elektrickej energii rastie. Cenu uhlia v súčasnosti tlačia nahor najmä čínski obchodníci svojím vysokým dopytom. Pokiaľ ide o cenu zemného plynu, tak tá súvisí jednak s uhlím a jednak s jadrovými elektrárňami,“ priblížil.

Dodal, že obe sú komodity, ktoré sú nejakým spôsobom cenovo previazané aj s veľkoobchodnou cenou elektrickej energie. „Takže keď rastú tieto komodity, musí sa to zákonite nejakým spôsobom prejaviť aj na veľkoobchode s elektrinou,“ dodal.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.