Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. apríla 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Michal Hudec: OZE v Nemecku môžu zvýšiť ceny elektriny na Slovensku

„Prvým je, že cena silovej elektriny – zjednodušene povedené elektriny ako komodity, ktorá sa spotrebúva v domácnostiach a priemyselných prevádzkach – sa odvíja od cenovej hladiny na lipskej burze EEX. Burza EEX je častou referenčnou platformou aj pokiaľ ide o obchody uzatvorené mimo nej,“ uviedol ďalej pre TASR Hudec.

Druhým predpokladom podľa neho je, že prenosové sústavy Nemecka a Slovenska sú cez siete Poľska a Česka galvanicky prepojené, pričom fyzikálnou vlastnosťou elektrickej energie je, že tečie v prvom rade vždy tou cestou, ktorá kladie najmenší odpor.

„Odpovede na budúce zmeny cenovej hladiny elektriny teda ležia dnes viac v Nemecku ako na Slovensku. Ak z energetického mixu Nemecka postupne vypadne jadro, celková cenová hladina na burze EEX na to bude, samozrejme, reagovať,“ zdôraznil.

„Pokiaľ Nemecko neposilní vlastné kapacity na prenos elektrickej energie zo severu, kde sa nachádzajú najväčšie inštalácie obnoviteľných zdrojov energie (OZE), na juh krajiny, ktorý je tradičným priemyselných miestom spotreby, neplánované významné toky budú i naďalej tiecť cez prenosové siete Poľska, Česka, ale i Slovenska. A to si môže vyžiadať potrebu investovania do bezpečnosti a ďalšieho rozvoja siete na Slovensku, čo sa opäť môže premietnuť do koncového účtu aj pre domácnosti,“ dodal Hudec.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.