Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

MHSR: ÚRSO ako jediný môže rozhodnúť o cenách energií, je však spolitizovaný

„Ministerstvo hospodárstva podporilo odvolanie SPP len z toho dôvodu, aby procesne nezmarilo všetky možnosti následných odvolaní a konaní, týkajúcich sa stanovenia cien. Ministerstvo hospodárstva je presvedčené, že nezávislý regulačný orgán ÚRSO je jediný, kto môže rozhodovať o cenách a odvolaniach. Bohužiaľ, ÚRSO sa stalo vyslovene spolitizovaným orgánom, v ktorom sedia iba nominanti vlády Roberta Fica, ktorý odvolal všetkých riadne vymenovaných členov Rady pre reguláciu a dosadil tam svojich ľudí, ktorí tam sedia dodnes,“ zdôraznil Chren. Zároveň upozornil na to, že v úrade už štyri roky pretrváva nezákonný stav, keď predseda regulačnej rady vykonáva zároveň aj funkciu predsedu úradu.

Rada pre reguláciu dnes ako odvolací orgán rokovala o odvolaniach plynární proti rozhodnutiam ÚRSO, ktorými úrad zastavil konania o návrhoch cien za dodávku plynu pre domácnosti a dodávku plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti. SPP v týchto návrhoch požadoval od 1. januára 2011 zvýšenie ceny plynu pre domácnosti o 13,4 % a na výrobu tepla o 14 %. „Úrad tieto cenové konania musel zastaviť z dôvodu nedodržania zákonných podmienok. V každom návrhu chýbala podstatná súčasť, a to súhlas valného zhromaždenia spoločnosti s návrhom ceny,“ pripomenul podpredseda rady Radoslav Naništa. Štát ako majoritný akcionár SPP totiž prostredníctvom zástupcov MH SR pôvodne nesúhlasil s návrhom na zvýšenie ceny.

„Na svojom zasadnutí Rada pre reguláciu s údivom konštatovala, že odvolania už súhlas valného zhromaždenia obsahujú, a teda že zástupcovia ministerstva v priebehu necelých dvoch mesiacov zmenili svoj názor a so zvýšením cien o 13,4 % a 14 % súhlasia,“ upozornil Naništa s tým, že podpora takýchto zvýšení cien by mohla znamenať ďalší ťažký finančný úder pre odberateľov plynu v domácnostiach. Takéto konanie podľa regulačnej rady vyvoláva pochybnosti o kompetentnosti alebo skutočnej motivácii konania zástupcov MH v SPP.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.