Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. októbra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ruský minister energetiky bude intervenovať v Gazprome za dodávky plynu do SR

„Ruský minister energetiky dal verejný prísľub ministrovi hospodárstva Pavlovi Pavlisovi, že bude v najbližších dňoch osobne intervenovať u najvyššieho vedenia spoločnosti Gazprom, aby boli dodávky plynu pre Slovensko opäť na zmluvnej úrovni, pretože zmluvne podmienky sa majú dodržiavať. V najbližších dňoch bude pokračovať tiež rokovanie vedenia Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) a Gazpromu,“ spresnila.

Zástupca spoločnosti Gazprom, ktorý bol na rokovaní prítomný, ako aj rusky minister energetiky podľa Žiakovej opätovne potvrdili, že Ruská federácia si napĺňa zásobníky plynu, a preto Gazprom znížil dodavky plynu pre SPP. Pavlis však zdôraznil, že je zodpovedný za chod hospodárstva v SR a plyn, ktorý SPP nakupuje od Gazpromu, pokrýva potreby Slovenska – zabezpečuje jednak chod domácnosti, ako aj chránených odberateľov (školy, zdravotnícke zariadenia, zariadenia poskytujúce sociálne služby a podobne). „Slovensko očakáva z ruskej strany stanovisko, či a kedy budú tieto dodávky plynu obnovené na zmluvnú úroveň,“ zdôraznila hovorkyňa.

Pavlis dnes rokoval v Moskve s Novakom aj o Dohode medzi SR a Ruskou federáciou o dodávkach ropy. „V prípade zmluvy o dodávkach ropy, ktorá ma nahradiť v súčasnú zmluvu, ktorej platnosť konči 31. decembra 2014, sa ministri vzájomne informovali, že zmluva bola na oboch stranách v medzirezortnom pripomienkovom konaní,“ priblížila.

Po odsúhlasení znenia zmluvy a po jej prerokovaní na úrovni vlád podľa ministrov nič nebráni tomu, aby bola oboma stranami podpísaná. „Ministri sa dohodli, že ju podpíšu 5. decembra 2014. Minister Novak pritom zdôraznil, že ruskej strane na uzatvorení zmluvy o dodávkach ropy a tranzite cez územie Slovenska záleží,“ dodala.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.