Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. decembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

MH SR zrušilo diskusiu o ropovode cez Bratislavu, nemá vraj dosť materiálov

„Boli sme veľmi prekvapení. Ministerstvo raz podklady má, inokedy ich nemá, pri projekte je pritom minimálne od roku 2010,“ podotkol dnes Dragun. Pripomenul, že rezort spolu s Transpetrolom ešte v októbri uskutočnili verejnú prezentáciu projektu ropovodu na Ekotopfilme. „Tam argumentovali, že vedia poslancov aj starostov presvedčiť o tom, že ropovod je bezpečný a že občianski aktivisti iba vykrikujú a šíria nejaké poplašné správy,“ priblížil Dragun s tým, že ministerstvo sa tak zrejme asi poslancov a verejnej diskusie zľaklo. Definitívne rozhodnutie vlády o trasovaní ropovodu by sa tak podľa neho malo tiež odložiť o rok.

Projekt ropovodu Bratislava-Schwechat Pipeline (BSP) je však podľa hovorcu ministerstva hospodárstva Stanislava Jurikoviča na území Slovenska stále v kategórii projektovej štúdie. „Nemá teda podobu definitívneho návrhu trasy, ktorá by mohla byť predmetom širokej diskusie, resp. schvaľovania orgánmi, ktorým to zo zákona prináleží,“ reagoval pre TASR s tým, že informácie aktivistov z Nie ropovodu teda nemajú relevantné opodstatnenie. Pôvodne však mala o definitívnom trasovaní ropovodu tento mesiac rozhodovať vláda.

Bratislavskí mestskí poslanci ešte v júni odmietli, aby plánované ropovodné prepojenie viedlo cez takzvaný Mestský koridor. „Toto jednoznačné NIE bolo signálom pre rezort hospodárstva, že musia prísť diskutovať s mestom, mestskými poslancami, odbornou verejnosťou. My sme boli pripravení im poskytnúť priestor, oni ale možnosť nevyužili,“ podotkol dnes riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy.

Jurikovič ale tvrdí, že rezort a bratislavský magistrát sa minulý týždeň dohodli, že komunikácia o projekte bude pokračovať na úrovni viacerých odborných komisií. Tie sa vraj majú skladať z odborníkov magistrátu, ním riadených organizácií či dotknutých mestských častí. „Názory a výstupy z takýchto rokovaní budú pre poslancov odborným podkladom, ktorý im pomôže pri formovaní ich vlastného názoru a postoja k tomuto projektu. Ministerstvo je presvedčené, že takto bude dosiahnutá lepšia úroveň informovanosti,“ uviedol Jurikovič. Až na základe vypracovania záväzných odborných stanovísk bude potom podľa Jurikoviča účelné zvolať k téme spoločné odborné stretnutie s poslancami mestského zastupiteľstva. „Tento postup je výsledkom zhody oboch strán,“ zdôraznil.

Informovať o projekte mal prísť minister hospodárstva Tomáš Malatinský (nominant Smeru-SD) poslancov ešte po lete. Účasť na rokovaní zastupiteľstva odložil a pred regionálnymi voľbami hovorca rezortu reagoval, že téma ropovodu začala kulminovať ako predvolebná téma niektorých kandidátov do vyšších územných celkov (VÚC) a rezort nechce, aby v diskusii hrali rolu emocionálne aspekty. Posledný avizovaný termín bol decembrový, ktorý už rezort podľa aktivistov zrušil. Zastupiteľstvo sa medzitým stále dožadovalo informácií a taktiku rezortu označovalo ako zámerné zamlčiavanie.

Zo strany ministerstva však podľa Jurikoviča nejde v žiadnom prípade o odsunutie termínu stretnutia s poslancami, ale o výlučne odbornú a apolitickú rovinu komunikácie so samosprávou. „Stanoviská o údajnom nekomunikovaní, resp. zámernej neinformovanosti vo vzťahu k projektu ropovodu BSP v tejto etape prác – spracovávania alternatív trasovania sú absolútne neopodstatnené,“ dodal Jurikovič.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.