Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. apríla 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

MH SR: Využívanie pokročilých biopalív v motorových palivách sa má urýchliť

„Návrh novely zákona má najmä transponovať podmienky európskych smerníc 2015/1513 a 2015/652. Zároveň sa novelou spresňujú niektoré doterajšie ustanovenia slovenského zákona o podpore OZE a KVET na základe požiadaviek aplikačnej praxe,“ spresnil rezort hospodárstva.

Cieľom eurosmernice 2015/1513 je urýchliť využívanie biopalív tzv. druhej generácie, teda biopalív využívajúcich suroviny z biomasy, ktoré nemajú vysokú ekonomickú hodnotu pri inom použití ako biopalivo. Tieto pokročilé biopalivá zaručujú vysoké úspory emisií skleníkových plynov s malým rizikom spôsobenia nepriamej zmeny vo využívaní pôdy a nesúťažia priamo o poľnohospodársku pôdu určenú pre trhy s potravinami a krmivom.

Eurosmernica 2015/652 má z cieľ ustanoviť metodiku výpočtu úspor emisií skleníkových plynov počas životného cyklu pohonných látok a požiadavky na predkladanie ročných správ o týchto dosahovaných úsporách.

Podľa novely právnická alebo fyzická osoba je povinná uvádzať na trh naftu a benzín s obsahom biopalív minimálne v referenčnej hodnote vypočítanej z energetického obsahu celkového množstva motorových palív uvedených na trh, ktorá je 5,8 % pre rok 2017 a 2018, 6,9 % pre rok 2019, 7,6 % pre rok 2020, 8 % pre rok 2021 a 8,2 % pre roky 2022 až 2030.

Návrh novely zákona bol predmetom medzirezortného pripomienkového konania. Na rokovanie vládneho kabinetu sa návrh zákona predkladá s rozpormi s Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, ktorá voči návrhu vzniesla 33 pripomienok, z toho 28 zásadných. Pripomienkujúce subjekty zaslali celkom 253 pripomienok, z toho bolo 167 zásadných. Ministerstvo neakceptovalo ani pripomienky, ktoré presahovali vecný rámec novely.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.