Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. septembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

V najbližších rokoch sa v SR očakáva skôr stagnácia spotreby plynu

V roku 2015 by sa malo na Slovensku spotrebovať 4,9 miliardy kubických metrov (m3) plynu, v budúcom roku a v roku 2017 približne 4,8 miliardy m3, v rokoch 2018 a 2019 na úrovni 4,7 miliardy m3 a v roku 2020 vo výške 4,8 miliardy m3 plynu. Spotreba zemného plynu v SR dosiahla v roku 2014 takmer 4,3 miliardy m3.

„Z faktorov, ktoré budú vplývať na úroveň spotreby, je možné uviesť priemernú ročnú teplotu, ako aj pokračovanie realizácie rôznych opatrení súvisiacich s energetickou efektívnosťou, napríklad zatepľovania budov. V segmente domácností bude mať na úroveň spotreby vplyv vývoj ceny plynu, ako aj dostupnosť alternatívnych palív. Pozitívnu úlohu v oblasti cien môže zohrať konkurencia jednotlivých dodávateľov plynu pôsobiacich na trhu,“ tvrdí v správe rezort hospodárstva.

Približne 98 % domácej spotreby plynu tvorí import. Domáca ťažba zemného plynu v roku 2014 dosiahla 87 miliónov m3. „V dlhodobom horizonte sa predpokladá pokračovanie ťažby zemného plynu zo súčasných zdrojov s klesajúcim trendom. Zmeny do tohto trendu môžu priniesť len novoobjavené ložiská – ťažené objemy však budú závisieť od rozsahu, charakteru a lokalizácie prípadných nových ložísk. Nezanedbateľným faktorom bude aj ekonomická náročnosť ťažby z takýchto ložísk,“ konštatovalo MH SR.

Najväčší podiel na slovenskom trhu so zemným plynom si udržala aj v roku 2014 spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel, a. s. Ostatní dodávatelia plynu pokračovali v rozvoji svojich obchodných aktivít a získavaní zákazníkov, pričom aj vlani sa zvýšil celkový podiel tzv. alternatívnych dodávateľov plynu na trhu. Najvýznamnejšími spoločnosťami v dodávke plynu sú ďalej RWE Gas Slovensko, s. r. o., Shell Slovakia, s. r. o., VNG Slovakia, s. r. o., Lumius Slovakia, s. r. o.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.