Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynový horák SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
horák - ilustračná snímka Foto: SITA/Nina Bednáriková
15. augusta 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

MH SR: Spotreba zemného plynu vlani klesla

Slovenskí odberatelia v minulom roku spotrebovali aj napriek oživeniu ekonomiky menej zemného plynu ako rok predtým. Kým v minulom roku podľa údajov zverejnených Ministerstvom hospodárstva SR sa na Slovensku spotrebovalo 5,7 mld. metrov kubických plynu, rok predtým to bolo 5,9 mld. metrov kubických plynu. Dominantným na slovenskom trhu so zemným plynom zostal aj v minulom roku Slovenský plynárenský priemysel. „Ostatní dodávatelia pokračovali v rozvoji svojich obchodných aktivít a získavaní nových zákazníkov, pričom sa im podarilo opäť zvýšiť celkový podiel takzvaných alternatívnych dodávateľov na trhu,“ dodal rezort hospodárstva vo svojej správe.

Ministerstvo hospodárstva prognózuje vývoj spotreby zemného plynu na Slovensku veľmi opatrne. „Pre najbližšie obdobie troch až piatich rokov je možný vývoj spotreby plynu predpokladať ťažšie predovšetkým s prihliadnutím na prebiehajúce oživovanie hospodárstva,“ vysvetlil rezort. Podľa jeho prognóz sa spotreba plynu bude postupne zvyšovať. V tomto roku by mala dosiahnuť úroveň 5,9 mld. metrov kubických. V roku 2012 by mala spotreba vzrásť na 6,1 mld. metrov kubických. V roku 2020 by sa mala spotreba plynu na Slovensku podľa prognóz ministerstva pohybovať na úrovni 7,5 mld. metrov kubických. „Vplývať na úroveň spotreby bude aj priemerná ročná teplota a aj uskutočňovanie rôznych opatrení súvisiacich s energetickou efektívnosťou, ako je napríklad zatepľovanie budov,“ dodal rezort. Podľa ministerstva v segmente domácností bude mať na úroveň spotreby vplyv najmä cena a dostupnosť alternatívnych palív.

V súčasnosti musí Slovensko dovážať približne 98 % domácej spotreby plynu. V minulom roku sa na Slovensku vyťažilo 103 mil. metrov kubických plynu a Ministerstvo hospodárstva pritom predpokladá, že domáca ťažba bude postupne klesať. „V dlhodobom horizonte sa predpokladá pokračovanie ťažby zemného plynu zo súčasných zdrojov s klesajúcim trendom. Zmeny môžu priniesť len novoobjavené ložiská. Ťažené objemy však budú závisieť od rozsahu, charakteru a lokalizácie prípadných nových lokalít. Nezanedbateľným faktorom bude aj ekonomická náročnosť ťažby z takýchto miest,“ konštatoval rezort hospodárstva.

Slovenskou prepravnou sieťou bolo v minulom roku prepravených celkovo 71,4 mld. metrov kubických plynu. Rok predtým to pritom bolo 66,4 mld. metrov kubických plynu. „Aj v minulom roku pokračovalo rozširovanie zmluvného portfólia prevádzkovateľa prepravnej siete. Zvyšoval sa počet užívateľov siete, ako aj počet podpísaných zmlúv. Spoločnosť Eustream, a.s. vlani získala viacero nových klientov, ktorí využívajú najmä flexibilné krátkodobé prepravné zmluvy,“ uzavrelo ministerstvo hospodárstva.

Zdroj: SITA, energia

Ilustračná foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.