Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

MH SR: Spotreba nafty v SR má dlhodobo rastúcu tendenciu

Spotreba motorovej nafty by sa podľa referenčného scenára MH SR mala vyvíjať naďalej rastúcim tempom s intenzitou závislou na dynamike vývoja ekonomiky a rozsahu využívania alternatívnych motorových palív. „Dlhodobý priemerný medziročný rast spotreby sa tu predpokladá na úrovni 5 %,“ konštatovalo MH SR.

„Spotreba motorového benzínu by si mala zachovať mierne klesajúci trend s medziročným negatívnym koeficientom 0,5 %, respektíve stagnáciu na súčasnej úrovni v závislosti od vývoja kúpyschopnosti obyvateľstva, od miery zavádzania alternatívnych palív, ako aj od zvýšeného podielu osobných automobilov s naftovým motorom,“ uviedol rezort hospodárstva.

Z pohľadu absolútneho objemu spotrebovaných motorových palív v SR v budúcnosti možno podľa MH SR považovať zabezpečenosť krajiny v zásobovaní trhu za vysokú, keďže súčasné maximálne výrobné kapacity rafinérskeho priemyslu sú dostatočné vo všetkých scenároch.

Domáca spotreba pohonných hmôt je na približne 35 % pokrytá dovozom napriek tomu, že domáci výrobca Slovnaft je schopný svojou kapacitou dlhodobo uspokojiť celý domáci trh vyše dvojnásobne. Domáca spotreba motorových palív bola v roku 2012 na úrovni 2,064 milióna ton, z toho benzínu sa spotrebovalo 542.000 ton, nafty 1,494 milióna ton a LPG 31.000 ton.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.