Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. októbra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

MH SR: Slovensko plánuje odoberať ruskú ropu minimálne do konca roku 2029

„Platnosť dohody bude automaticky predlžovaná o ďalších päť rokov, pokým žiadna zo zmluvných strán neoznámi písomne druhej zmluvnej strane diplomatickou cestou svoj zámer ukončiť jej platnosť najneskôr šesť mesiacov pred ukončením počiatočného obdobia alebo akéhokoľvek nasledujúceho obdobia platnosti dohody,“ konštatuje sa v návrhu dohody medzi SR a RF.

Domáca ťažba ropy na Slovensku je v porovnaní so spotrebou takmer zanedbateľná. „Uzavretie novej dohody je z tohto pohľadu vnímané ako strategická priorita SR. Podpísanie novej dohody považujeme za významné aj z hľadiska pokračovania a nadviazania na tradíciu vzťahov medzi oboma krajinami a na existujúcu dohodu o dodávkach ropy, ktorá už bola v minulosti podpísaná medzi našimi krajinami,“ zdôraznil rezort hospodárstva.

Návrh dohody o dodávkach podľa vládneho materiálu prešiel v RF medzirezortným pripomienkovým konaním, aktuálne pokračuje na ruskej aj na slovenskej strane proces schválenia predmetnej dohody na úrovni oboch vlád. „Po schválení uznesenia vlády SR bude text dohody zaslaný oficiálnou nótou prostredníctvom rezortov zahraničných vecí SR a RF. Predmetná nóta by riešila aj úroveň a miesto podpísania tejto dohody,“ informovalo ministerstvo hospodárstva.

Zabezpečenie pokrytia spotreby SR ropnými produktmi je podmienené dostatočnými a plynulými dodávkami ropy ropovodným systémom Družba. „Spotreba ropy SR sa plne zabezpečuje týmto ropovodným systémom zo zdrojov z Ruskej federácie. SR má záujem na maximalizácii využiteľnosti uvedeného ropovodu,“ dodalo MH SR.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.