Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

MH SR: Slovensko nemá výhrady k textu Medzinárodnej energetickej charty

„Hlavným dôvodom na modernizáciu Európskej energetickej charty (EECH) boli nové skutočnosti a výzvy, ktorým čelí sektor energetiky začiatkom nového milénia. Pôvodný text obsahuje neaktuálne pojmy a už neexistujúce názvy krajín a dohôd. Na výročnej konferencii vo Varšave v roku 2012 sa členské krajiny zhodli na potrebe modernizácie pôvodného dokumentu EECH,“ priblížil rezort hospodárstva.

Pri procese aktualizácie pôvodnej EECH platil princíp čo najmenších zásahov do textu, pokiaľ si to daný stav nevyžaduje, pričom rozsiahle časti textu zostali bez zmeny.

Návrh textu MECH predkladá rezort hospodárstva SR ako iniciatívny materiál. Aktualizovaný dokument MECH má byť formálne prijatý počas nadchádzajúcej ministerskej konferencie, ktorá sa bude konať na pozvanie holandskej vlády 20. a 21. mája 2015 v Haagu.

MECH nadväzuje na EECH, ktorý je politickou deklaráciou prijatou v Haagu 17. decembra 1991 a podpísanou 62 štátmi z Európy, Ázie, Severnej Ameriky a Afriky, ako aj EÚ a spoločenstvom Euroatom.

Cieľom EECH bola najmä spolupráca v oblasti bezpečnosti dodávok energie, maximalizácia efektívnosti výroby, spracovania, prepravy, distribúcie a spotreby energie, zlepšovanie ochrany životného prostredia na prijateľnom trhovom základe, ako aj tvorba cien odrážajúca náklady na ochranu životného prostredia a presadzovanie efektívneho trhu s energiami založenom na princípoch nediskriminácie. EECH bola podpísaná Slovenskou republikou v Bruseli 5. februára 1993.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.