Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
radiator
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Radiátor. Foto: Flickr.com/hiles.reinhardt
21. decembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

MH SR: Slovensko je pripravené na zimnú vykurovaciu sezónu

Rokovania sa zúčastnili zástupcovia MH SR, Ministerstva zahraničných vecí SR, Rady pre reguláciu ÚRSO, prevádzkovateľov plynárenských sietí spoločností eustream, a.s. a SPP-distribúcia, a.s., prevádzkovateľov zásobníkov plynu spoločností Nafta, a.s. a Pozagas, a.s., a zástupcovia SPP, a.s. ako najväčšieho dodávateľa plynu a dodávateľa plynu poslednej inštancie.

Cieľom rokovania bola ako každý rok v tomto období vzájomná výmena informácií o súčasnej situácii v dodávkach plynu, predovšetkým z Ruskej federácie. Zároveň spoločnosti, ktoré prevádzkujú plynárenskú infraštruktúru na Slovensku – zásobníky plynu, prepravnú a distribučnú sieť – informovali ministra hospodárstva o svojej pripravenosti na zimnú sezónu,“ uviedlo komunikačné oddelenie rezortu hospodárstva.

„S výsledkami dnešného rokovania som spokojný. Slovensko je plne pripravené na vykurovaciu sezónu 2011/2012. Bezpečnosť dodávok plynu pre domácnosti je zabezpečená,“ zdôraznil na rokovaní šéf MH SR Juraj Miškov.

Medzi najvýznamnejšie opatrenia, ktoré sa uskutočnili aj v rámci európskeho programu, patrí realizácia reverzných tokov z Českej republiky a Rakúska, ako aj reverz v rámci slovenskej prepravnej siete. Miškov požiadal prevádzkovateľa prepravnej siete o informáciu o preverení funkčnosti týchto zariadení v novembri 2011. Zástupca prevádzkovateľa potvrdil plnú pripravenosť riešení zabezpečujúcich reverzné toky. Celková denná kapacita, ktorá je k dispozícii v súčasnosti prevyšuje celkovú spotrebu plynu na Slovensku.

Prevádzkovatelia zásobníkov priblížili údaje o aktuálnom stave zásob plynu v zásobníkoch, ako aj o navýšení celkovej uskladňovacej kapacity v porovnaní s rokom 2009 a zvýšení maximálneho ťažobného výkonu. Zároveň poskytli informáciu o projekte, ktorý bol realizovaný na prepojenie s prepravnou sieťou.

Zástupca SPP-distribúcia, a.s., informoval o pripravenosti distribučnej siete na nastávajúcu zimnú sezónu, ako aj o plnení povinností dispečingu a štandardu bezpečnosti pre odberateľov plynu v domácnostiach. Ostatní dodávatelia v zmysle platných právnych predpisov predložili MH SR informáciu o spôsobe zabezpečenia štandardu bezpečnosti dodávok plynu.

Zdroj: TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.