Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. júla 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

MH SR: Príprava podkladov pre výber poradcu štátu v SE je v záverečnej fáze

„V súčasnosti sa už finalizujú podklady pre výber poradcu. Predpokladáme, že do konca tohto týždňa budú zverejnené. Následne v zmysle podkladov a stanovených termínov bude pokračovať samotný výber poradcu a spracovanie odbornej analýzy,“ priblížila.

Pripomenula zároveň, že v zmysle uznesenia vlády SR mal rezort hospodárstva začať s výberom poradcu do 17. júla tohto roku. „Ministerstvo hospodárstva SR tento termín dodržalo,“ zdôraznila.

„Vzhľadom na skutočnosť, že problematika je komplikovaná a rozhodnutie ďalšej stratégie musí podporovať dlhodobo udržateľný stav, aj vzhľadom na skutočnosť, že SE sú strategickým energetickým podnikom, je nevyhnutné všetky skutočnosti posúdiť komplexne, odborne a z viacerých pohľadov. Na základe takéhoto posúdenia je možné navrhnúť variantné riešenia ďalšieho postupu s vyhodnotením predpokladaných dopadov (pozitívnych, ako aj hodnotenie rizík), s cieľom odporučiť pre vládu SR najvýhodnejšie riešenie,“ uviedlo MH SR v Informácii o aktuálnom stave predaja akcií SE vlastnených spoločnosťou Enel SpA, ktorú schválila 8. júla 2015 na svojej schôdzi vláda SR.

„Zároveň je nutné poznamenať, že súčasný stav vzťahov so SE a eminentný záujem Enelu predať časť akcií SE, aby stratil majoritnú pozíciu do konca tohto roku a dekonsolidoval financie skupiny, vytvára pre slovenskú stranu výhodnú pozíciu na začiatku rokovaní. MH SR začne proces obstarania poradcu pre vypracovanie analýzy pre posúdenie možnosti navýšenia majetkovej účasti štátu v spoločnosti SE,“ dodal v materiáli začiatkom júla rezort hospodárstva.

Taliansky Enel, ktorý má v elektrárňach 66-% podiel, by mal do konca tohto týždňa podpísať memorandum o porozumení s jedným z uchádzačov o jeho akcie. Informovala o tom minulý týždeň Italpress. Okrem slovenskej vlády majú záujem o kúpu dvaja investori, a to český Energetický a průmyslový holding (EPH), maďarská štátna spoločnosť MVM Group spolu so Slovnaftom. Spomína sa aj štátna čínska energetická spoločnosť CNNC.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.