Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

MH SR: Pre Slovensko je dôležitá vyváženosť energetického mixu

„Žiaden z nich svojou dôležitosťou neprevyšuje ostatné, pretože tieto piliere vo svojej synergii zabezpečujú stabilitu energetického systému. Pre Slovensko je dôležitá vyváženosť energetického mixu a každá zo spomínaných technológií má v ňom opodstatnenosť,“ zdôraznil.

Využívanie domácich primárnych energetických zdrojov podľa Stana prispieva k bezpečnosti dodávky a k stabilite elektrizačnej sústavy, energia z jadra je základ nízkouhlíkovej výroby elektriny. Obnoviteľné zdroje energie (OZE) významne napĺňajú ciele vyplývajúce zo záväzkov SR z členstva v EÚ a pomáhajú znižovať globálne znečisťovanie.

„Je potrebné udržiavať rovnováhu a nepreferovať jeden z aspektov na úkor druhého. Najlacnejšia energia je tá, ktorá sa ušetrila. Preto je prioritou optimálne a efektívne využívanie všetkých zdrojov energie, vrátane OZE, pri zohľadnení ekonomiky prevádzky,“ podčiarkol.

Podľa hovorcu rezortu hospodárstva SR je k tomu možné prispieť aj vhodným výberom preferovaných technológii, ktoré energetickú bezpečnosť zásadne neohrozujú. „Slovenská republika si vytýčila v oblasti energetickej efektívnosti či OZE také ciele, ktoré sú naplniteľné a neohrozia energetickú bezpečnosť. Pri implementácií týchto politík, ktoré zabezpečujú trvalo udržateľný rozvoj energetiky, ale aj celého národného hospodárstva, je pri navrhovaní konkrétnych riešení nevyhnutné dodržiavať princípy nákladovej efektívnosti,“ dodal Stano.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.