Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropovod
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Ropovod. Foto: SITA/AP Photo/Sergei Chuzavkov
13. decembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

MH SR odporučila projekt ropovodu BSP dopracovať do realizačného štádia

„Cieľom tohto materiálu je predovšetkým poukázať na súčasný stav v realizácii projektu ropovodného prepojenia. V súčasnosti je potrebné vyriešiť konečné rozhodnutie vo vzťahu k trase tohto ropovodu, ako aj k jeho realizácii, ktoré je predmetom odborných analýz,“ uviedlo MH SR.

Rezort hospodárstva upozornil, že aktuálne je stále v platnosti uznesenie Mestského zastupiteľstva Bratislava z roku 2015, ktoré zachytáva negatívny postoj hlavného mesta SR Bratislava. Preto nie je možné, respektíve vhodné taký významný projekt, akým je ropovodné prepojenie BSP, realizovať bez pozitívneho stanoviska a súčinnosti hlavného mesta SR Bratislavy, pretože jeho podstatná časť v rámci slovenského úseku ropovodu prechádza jeho územím.

„V nadväznosti na vyššie uvedené a najmä na skutočnosť, že doteraz neprišlo ku konsenzu všetkých zúčastnených, predovšetkým však samosprávy hlavného mesta SR Bratislavy, ktorá odmieta prostredníctvom tohto uznesenia trasovanie ropovodu na jej území, MH SR odporúča v tejto fáze detailne a definitívne dopracovať projekt do realizačného štádia, vrátane alternatívnych technických, technologických a legislatívnych riešení do 18 mesiacov,“ podčiarklo MH SR.

V prípade nezmeneného, respektíve odmietavého postoja hlavného mesta SR k projektu ropovodu BSP aj po dopracovaní projektu do realizačného štádia odporúča MH SR následne pozdržať realizáciu tohto ropovodného prepojenia.

Spoločnosť Transpetrol, a.s., spoločne s OMV Refining & Marketing GmbH založili 20. augusta 2003 spoločnosť BSP Bratislava – Schwechat Pipeline GmbH Viedeň (podiel Transpetrolu vo výške 74 % a OMV vo výške 26 %). Uvedená organizácia vznikla za účelom prípravy a realizácie ropovodného prepojenia Bratislava – Schwechat. Cieľom projektu prepojenia ropovodu Družba a rafinérie Schwechat je zabezpečiť vyššiu diverzifikáciu dopravnej cesty pre ropu, vyššie využitie ropovodu Družba, zásobovať rakúsku spoločnosť Schwechat ruskou ropou cez územie SR a v prípade výpadkov dodávok ruskej ropy pre rafinériu Slovnaft, a.s., mať k dispozícií alternatívnu trasu pre dodávky ropy zo západnej časti Európy pre potreby slovenskej rafinérie.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.