Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

MH SR: Nezávislosť ÚRSO v novele zákona zostáva plne zachovaná

Poslanci Národnej rady (NR) SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Kiššová (podpredsedníčka strany) a Karol Galek (tímlíder pre energetiku) k novele zákona o regulácii sieťových odvetví, ktorá na aktuálnej parlamentnej schôdzi ide do druhého čítania, dnes na brífingu uviedli, že vláda chce politicky závislý ÚRSO.

„Nesmie sa opakovať situácia z minulého a začiatku tohto roka, keď ÚRSO rozhodol o cenových návrhoch na poslednú chvíľu a odmietol námietky, vrátane tých od rezortu hospodárstva, ktorý žiadal vypracovať analýzu dosahov cenových rozhodnutí,“ zdôraznil Stano.

MH SR a MŽP SR podľa Stana po novom budú mať procesné postavenie účastníka konania vo vybraných cenových konaniach. „Prax ukázala, že je to potrebné a účelné z hľadiska informovanosti ministerstiev o cenovom konaní ako účastníka konania vzhľadom na celospoločenský záujem, predovšetkým z pohľadu cieľov a priorít energetickej, respektíve vodohospodárskej politiky štátu. Súčasne však ÚRSO v cenových konaniach zostáva v plnej miere nezávislým orgánom,“ podčiarkol Stano.

Pripomenul, že sa navrhuje ustanovenie, podľa ktorého už nebude predseda úradu zároveň predsedom Regulačnej rady a tieto funkcie budú oddelené. Odvolania bude posudzovať nezávislá a nestranná Regulačná rada, ktorá už nebude personálne prepojená s úradom. Kompetencia v prípade vymenovania predsedu ÚRSO sa podľa novely presunie na vládu. Je to náležité a logické, keďže zodpovednosť za energetickú politiku v SR nesie vláda. Vláda SR rozhodne o novom predsedovi ÚRSO, ide však len o kreačnú kompetenciu. Pri výkone svojich právomocí bude predseda úradu od vlády úplne nezávislý.

Jal ed

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.