Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

MH SR: Bezpečnosť dodávok ropy na Slovensko nie je ohrozená

Bezpečnosť a plynulosť dodávok ropy bola a je prioritou a jednou zo základných úloh rezortu aj v rámci plnenia úloh v oblasti energetickej bezpečnosti. Neistota spôsobená vzniknutou politickou situáciou v Egypte poukazuje na to, že diverzifikácia našich zdrojov a prepojenie ropovodných sústav s Rakúskom, a teda aj s paneurópskymi ropovodnými koridormi sú bezpodmienečnou a naliehavou súčasťou stratégie energetickej bezpečnosti SR.

Samotná realizácia prepojenia ropovodu Družba s rakúskym Schwechatom sa bude realizovať nielen v zmysle Programového vyhlásenia vlády SR, ale aj v zmysle platnej legislatívy tak vo všeobecnej, ako aj v environmentálnej oblasti.

Udalosti na Arabskom polostrove, ktorých sme svedkami počas týchto dní, sú okrem našich medzinárodných záväzkov v oblasti prepojenia ropovodných sústav ďalším vážnym dôvodom na to, aby sa realizácia uvedeného zámeru uskutočnila v čo najkratšom čase, a to pri zachovaní všetkých pravidiel súvisiacich s informovanosťou verejnosti a jej požiadavkami, avšak rešpektujúc fakt, že ide z pohľadu energetickej bezpečnosti SR o stavbu strategického významu.

MH SR prostredníctvom ním poverených organizácií tak na slovenskej, ako aj rakúskej strane hľadá v súčasnosti také alternatívy prepojenia ropovodu Družba s Rakúskou republikou, ktoré budú v súlade nielen s platnou legislatívou, ale predovšetkým s požiadavkami vodohospodárov a environmentalistov na eliminovanie akýchkoľvek rizík vo vzťahu k zásobám pitnej vody na Žitnom ostrove a tiež k rieke Dunaj.

Ministerstvo hospodárstva SR, spoločnosť Transpetrol, a.s., ako aj ďalšie vecne príslušné organizácie v pôsobnosti rezortu robia všetko preto, aby sa v súvislosti s dodávkami takej strategickej suroviny akou ropa je, nestalo ani pri dlhodobo negatívnom vývoji situácie v Egypte a na Arabskom polostrove nič podobné tomu, čo slovenskí občania a priemysel zažili počas nedávnej tzv. rusko- ukrajinskej plynovej krízy.

Zabezpečenie tohto stavu aj prostredníctvom prepojenia ropovodu Družba s Rakúskom, a teda s európskymi ropovodnými koridormi je preto v záujme nielen SR, ale aj samotných producentov ropy v Rusku. V neposlednom rade je to však aj záujem Rakúska a ďalších štátov EÚ, ktoré od nás tento krok súvisiaci s posilnením energetickej bezpečnosti v rámci štátov EU očakávajú v čo najkratšom čase.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.