Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

MH: Slovensko v elektromobilite zaostáva za lídrami, ale aj okolitými krajinami

Slovensko patrí podľa MH medzi vedúce krajiny v produkcii automobilov. „Pre dlhodobé udržanie vedúcej pozície a postupné zvyšovanie domácej pridanej hodnoty pri výrobe automobilov musí Slovensko aktívne pristupovať k progresívnym trendom v automobilizme, ako aj rozvíjať činnosti spojené s výskumom a vývojom,“ upozornil rezort hospodárstva SR.

Význam elektromobility podľa MH vo svete dlhodobo vzrastá. „Vo viacerých krajinách už boli pripravené alebo sa pripravujú národné politiky zohľadňujúce alternatívne pohony, realizujú sa pilotné projekty a dochádza k integrácii elektromobility do dopravných systémov.“

Napríklad v Nemecku sú podľa rezortu hospodárstva SR elektrické vozidlá oslobodené od platenia cestnej dane počas obdobia 5 rokov od prvého prihlásenia vozidla. Samotné daňové zaťaženie vyplývajúce z vlastníctva automobilov nie je v tejto krajine také vysoké ako napríklad v Nórsku, Dánsku a Holandsku, a preto nevzniká pre potenciálnych záujemcov o elektromobily dostatočne silná motivácia, ako je tomu v týchto krajinách. Na druhej strane prebieha v Nemecku iný spôsob podpory rozvoja elektromobility. Celkovo na oblasť rozvoja elektromobility v rokoch 2009 až 2011 vyčlenila nemecká spolková vláda 500 miliónov eur a na ďalšie obdobie sa počíta s 1 miliardou eur.

Rakúsko podporuje rozvoj elektromobility na štátnej úrovni daňovými úľavami. Elektromobily sú oslobodené od platenia jednorazovej dane a sú tiež oslobodené od spotrebnej a cestnej dane. Pre podniky je dotácia na nákup elektrických vozidiel vo výške 30 % z kúpnej ceny a v prípade využitia elektromobilov pre účely cestovného ruchu je dotácia až do výšky 50 % z kúpnej ceny. Na regionálnej úrovni sa podpora líši, v niektorých spolkových krajinách je však dotácia pri kúpe elektromobilu až 4000 eur v prípade, že majiteľ zaobstará energiu potrebnú na nabíjanie z fotovoltického systému.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.