Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. októbra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

MH Manažment: Odmena pre advokáta Bžána je 2,5 % namiesto 11 %

V medzinárodnej arbitráži medzi štátom a Enelom (Slovenské elektrárne) vyhral štát zastúpený spoločnosťou MH Manažment spor o 705,6 milióna eur, čo v celom tomto procese bola kľúčová úloha. Ďalších takmer 600 miliónov eur Slovensko získa počas budúcich 21 rokov, keď bude môcť prevádzkovať VEG namiesto spoločnosti Enel, ktorá dostala vodnú elektráreň do prenájmu počas nevýhodnej privatizácie v roku 2006.

„K rokovaniam sme pristúpili včera (9.10.) na žiadosť advokátskej kancelárie, ktorá chcela zastaviť traumatizovanie spoločnosti bulvarizáciou celej témy, ako aj mediálny hon na osobu advokáta a jeho rodiny,“ povedal Bačík.

„Vzhľadom na skutočnosť, že o výške trov konania medzinárodný arbitrážny súd stále nerozhodol, dohodli sme sa určiť maximálnu výšku odmeny pre advokáta, od ktorej sa následne odpočítajú už zaplatené úkony advokátovi, ako aj trovy konania, ktoré budú priznané. Maximálna výška odmeny pre advokáta je určená na 2,5 %,“ vyhlásil Bačík a doplnil, že uvedené percento je výsledkom dohody.

Predseda predstavenstva MH Manažment vysvetlil, že 2,5 % zo 705,6 milióna eur predstavuje 17,64 milióna eur, od ktorej sa následne odpočítajú už zaplatené úkony advokátovi (4,9 milióna eur) a trovy konania, ktoré sú uplatnené vo výške 12,7 milióna eur. To znamená, že ak budeme 100-% úspešní pri trovách konania (12,7 milióna eur), prakticky by všetky ďalšie náklady na odmenu advokáta zaplatili Slovenské elektrárne.

„O tejto dohode som informoval vedenie Ministerstva hospodárstva SR, ktoré túto informáciu vzalo na vedomie,“ uviedol Bačík a dodal, že MH Manažment považuje dosiahnutú dohodu za výhodnú nielen pre MH Manažment, ale aj pre Slovenskú republiku.

Bačík považuje dohodnutú sumu za primeranú, pretože MH Manažment vyhral pre Slovensko súdny spor o 705,6 milióna eur. Ďalších takmer 600 miliónov eur z prevádzky vodného diela zostane na Slovensku a nie na účtoch zahraničného majiteľa Slovenských elektrární. Súdny spor sa skončil úspešne aj napriek tomu, že protistranu zastupovala celosvetová právna kancelária s tisíckami právnikov. Slovensku sa podarilo zachrániť obrovské finančné zdroje, a preto výška dohodnutej odmeny (2,5 %) primerane ohodnocuje výsledok súdneho sporu.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.