Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP - ilustracka SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: SPP. Foto: (c)SITA/Marián Peiger
10. apríla 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

MfD: Český finančník potvrdil záujem o podiel v SPP

Slovenská vláda drží v SPP, ktorá prepravuje zemný plyn z Ruska do západnej Európy, väčšinový podiel. E.ON Ruhrgas a GDF získali prostredníctvom firmy Slovak Gas Holding 49 % akcií SPP a manažérsku kontrolu vo firme v roku 2002 za zhruba 2,7 mld. amerických dolárov. Vlani sa ale objavili informácie, že zahraniční akcionári rokujú s Energetickým a průmyslovým holdingom (EPH), v ktorom patrí Kellnerovej PPF 40 %, o vstupe do SPP.

„Do portfólia EPH sa to hodí. Navzdory tomu je tu stále veľký otáznik nad tým, aký bude objem prepravovaného plynu. Je otázka, kedy Gazprom dostavia ďalšie plynovody do Európy. Nie je to rozhodne jednoduchá investícia,“ povedal denníku Kellner.

Ficova vláda môže znamenať rýchlejší predaj

Súčasný slovenský kabinet Roberta Fica by podľa Kellnera mohol o prípadnom predaji rozhodnúť rýchlejšie. „Ak ide len o túto akvizíciu, môže to byť teoreticky lepšia správa, pretože jednofarebná vláda bude rozhodovať rýchlejšie. V skutočnosti je totiž SPP spoločný podnik so štátom a takto máte jedného partnera na nejaké obdobie. Jeden partner je vždy lepší než štyria,“ povedal. Zatiaľ je ale konečná dohoda ďaleko. „Sme vo fáze rokovaní s predávajúcimi, teda s E.ON a GDF Suez. Musí to prejsť zložitým schvaľovaním, ešte nie je nič hotové,“ dodal.

Súčasťou rokovaní nie je dohoda o stabilných dodávkach plynu s Gazpromom. „Ale som presvedčený, že je bytostným záujmom Gazpromu stabilne dodávať do Nemecka, do Európy. Oni potrebujú tržby a vypínanie kohútikov na Ukrajine je pre nich nočná mora,“ uviedol Kellner.

Ďalšie obchodné plány EPH

Medzi ďalšími akvizíciami, ktoré chcú spoločnosti okolo najbohatšieho Čecha získať, môžu byť podniky v Grécku, kde je vláda nútená zbaviť sa časti majetku. „Pripravujeme sa na účasť v privatizáciách, čo ale neznamená, že to dotiahneme do úplného konca a niečo kúpime. Veľa tam lietame, stará sa o to Jiří Šmejc, ktorý tam je skoro každý týždeň,“ povedal.

Naopak koniec podnikania by mohol prísť v spoločnom projekte s talianskou Generali, ktorým je Generali PPF Holding B.V. Ten pôsobí v 14 krajinách strednej a východnej Európy a vlastní okrem iného Českú poisťovňu. „V roku 2014 sa môže stať, že nám Generali povie, že máme ísť preč. Čo očakávam a momentálne to tak je mentálne nastavené, že sa to stať môže. Potom sa vzájomne vyrovnáme. Môže sa však tiež stať, že Generali povie, že s nami chce byť ďalej a potom si budeme musieť my v PPF povedať, čo to zase prinesie nám,“ povedal Kellner.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.