Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. marca 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Mexiko spustilo historicky prvú aukciu na ťažbu ropy

Mexický ropný monopol Pemex otvoril v pondelok historicky prvú aukciu na ťažbu v krajine od znárodnenia ropného priemyslu v roku 1938. Podľa predstaviteľom Pemexu doteraz prejavilo záujem zhruba 120 firiem. Mexiko patrí k významným svetovým producentom ropy. Obáva sa však, že ťažba sa postupne začne znižovať.

Pemex očakáva, že na konci desaťročia by mohli súkromní investori mať na ťažbu ropy v Mexiku zásadný vplyv. Aktuálna aukcia by mohla zaistiť, že ťažbu až vo štvrtine nových projektov by už mohli prevádzkovať súkromné firmy na základe pridelených licencií.

Plán predpokladá, že Mexiko v lete pridelí súkromným firmám kontrakty na reaktiváciu a prevádzkovanie troch menších ropných polí. Mexiko je siedmym najväčším producentom ropy na svete, v dôsledku starnúcich polí sa ale od roku 2004 do roku 2009 jeho ťažobné kapacity znížili skoro o štvrtinu. Na tomto stave sa ale čiastočne podpísali aj nízke investície.

V súčasnej dobe sa ťažba stabilizovala okolo 2,5 milióna barelov denne. Experti ale upozorňujú, že pokiaľ krajina pokles kapacít nezastaví, stane sa z Mexika čistý dovozca ropy. Export ropy je pritom pre Mexiko zásadný, z výnosov vláda plní až tretinu štátneho rozpočtu. Dve ratingové agentúry na konci roku 2009 Mexiku dokonca znížili hlavný rating so zdôvodnením, že krajina je príliš závislá na príjmoch z predaja ropy.

V prvom kole sa budú ponúkať  len tri relatívne malé polia s menšou výdatnosťou. Zástupcovia Pemexu ale tvrdia, že potenciál oblastí, ktoré a objavili ešte pred tým, než Mexiko našlo obrie polia neďaleko pobrežia, zatiaľ nie je úplne známy.

„Prečo to robíme? Nemáme dosť zdrojov na to, aby sme sa na toto pole mohli vrátiť aj keď majú obrovský potenciál,“ povedal na tlačovej konferencii riaditeľ Pemexu Juan José Suarez. Monopol Pemexu sa začal rozpadať na konci roku 2008, keď vláda schválila niektoré zásadné zmeny. Krajina sa teraz chystá k prezentácii plánu, ktorý chce predstaviť investorom vo viacerých štátoch.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.