Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. decembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Mexiko otvorí svoj energetický sektor súkromným investorom

Otvorenie vysoko regulovaného sektoru už skôr shválil senát. Reforma umožní, že vláda bude môcť udeľovať zmluvy a licenice na prieskum a ťažbu ropy a zemného plynu súkromným spoločnostiam, čo v súčasnosti zakazuje ústava. Všetka ropa však bude naďalej majetkom štátu. Ropa je v krajine považovaná za symbol vlastnenectva a suverenity.

V súčasnosti má na prieskum a ťažbu monopol štátna firma Pemex, ktorá ho získala pri znárodnení ropného sektora v roku 1938. Pemex teraz prispieva k štátnym príjmom 30 % a považuje sa za symbol národnej nezávislosti.

Mexiko patrí medzi päť najväčších vývozcov ropy do USA. Denne sem vyvezie viac než jeden milión barelov.

Podľa analytikov je reforma potrebná. Ropný priemysel v Mexiku oslabuje a Pemex nemá dostatok financií a skúseností, ktoré potrebuje k vyťaženiu rozsiahlych rezerv v bridliciach a hlbokom mori. Zatiaľ čo ťažba ropy v USA a Kanade rastie, v Mexiku napriek rastu investícií od roku 2004 klesla o 25 %.

Reforma energetického sektora je dôležitou súčasťou reformného balíčka, ktorý navrhol mexický prezident Enrique Peňa Nieto. Ten dúfa, že že sa mu vďaka reformám podarí podporiť rast druhej najväčšej ekonomiky Latinskej Ameriky, ktorá dlhé roky zaostáva za ďalšími krajinami v regióne. Ďalšie reformy sa týkajú vzdelania, daní a telekomunikácií, píše agentúra AP.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.