Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. novembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Mexiko otvára ropný sektor zahraničiu po viac ako 70 rokoch

Mexiko sa pripravuje na čiastočné otvorenie ropného sektora, ktorý znárodnilo v roku 1938. Vo februári budúceho roka plánuje uskutočniť prvú aukciu na ťažobné práva z niektorých ropných ložísk.

Štátna ropná spoločnosť Pemex uplynulý týždeň na svojej internetovej stránke uviedla, že na budúci rok ponúkne zahraničným firmám tri pevninské ropné ložiská. Tie sú už z veľkej časti bežnou technológiou vyčerpané, ich produkciu by však mohli opätovne naštartovať modernejšie technológie, schopné vyťažiť surovinu aj z väčších hĺbok.

Chýbajú technológie a investície

Aukcia bude prvou, ktorú Mexičania uskutočnia na základe nového zákona o podpore finančne poddimenzovaného ropného sektora. Práve pre nedostatok financií a nových technológií sa v rokoch 2004 až 2009 produkcia ropy v Mexiku prepadla takmer o štvrtinu.

O mexický trh sa už nejaký čas zaujímajú veľké ropné koncerny ako Exxon Mobil, BP alebo Repsol, no mnohí analytici sú presvedčení, že o prvé kolo ponúk budú mať väčší záujem menšie firmy. Dôvod má byť ten, že v prvom kole pôjdu do aukcie ložiská s menšou rozlohou.

Zásoby uhľovodíkov v troch blokoch dosahujú iba niečo cez 300 mil. barelov, čo je zlomok z celkového objemu mexických rezerv. Jedno z ložísk je už úplne uzatvorené a z ďalších dvoch sa ťaží denne okolo 14 tis. barelov ropy, informovala agentúra Reuters.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.