Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. decembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Mexický Senát plánuje výrazne otvoriť ropný sektor zahraničným investorom

Návrh Senátu umožňuje mexickej vláde udeliť kontrakty o deľbe zisku a produkcie a licencie v oblasti prieskumu a ťažby ropy/plynu nadnárodným koncernom, ako sú napríklad Exxon Mobil a Chevron. To v súčasnosti mexická ústava nepovoľuje. Mexický ropný priemysel je v rukách štátu od roku 1938, keď vtedajší prezident Lazaro Cardenas tento sektor znárodnil.

Podľa analytikov je to pozitívny krok. Mexiko nutne potrebuje zahraničné investície na záchranu svojho ropného sektora. Produkcia ropy totiž už niekoľko rokov klesá, a to aj napriek rastúcemu objemu investícií. Návrh ide pritom ešte ďalej než plán prezidenta Enriqua Peňu Nieta, ktorý ho predložil v auguste. Ten umožňoval len maximálne dohody o deľbe zisku. Súčasný návrh počíta so zmenou až troch článkov ústavy, zatiaľ čo prezidentov návrh by menil len dva.

Opozícia so zmenami nesúhlasí a žiada, aby sa v tejto veci konalo referendum. Vláda je však presvedčená, že reforma energetického sektora pomôže pridať k hospodárskemu rastu do roku 2018 zhruba 1 % a zvrátiť súčasné straty v oblasti produkcie ropy.

Plánované licencie by sa mali využívať najmä pri produkcii bridlicového plynu, povedal jeden zo senátorov Jorge Luis Lavalle. Mexická ropná spoločnosť Pemex odhaduje mexické zdroje bridlicového plynu na 460 biliónov kubických stôp (1 kubická stopa = 0,028 m3).

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.