Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. mája 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Mesto Trnava testuje elektromobil

Na snímke šéf STEFE SK Josef Landschützer a primátor Trnavy Peter Bročka. Foto: STEFE

Prvý projekt v oblasti elektromobility má už aj Trnava. Na elektrickom modely e-up! značky Volkswagen budú 3 mesiace jazdiť zástupcovia miestnej samosprávy. Ide o výsledok spolupráce so spoločnosťou STEFE, ktorá začiatkom tohto roka prebrala tepelného hospodárstvo v Trnave, kde polovicu akcií kontroluje mesto.

Myšlienka sa zrodila počas návštevy predstaviteľov Trnavy v rakúskom meste Graz, sídle koncernu Energie Steiermark AG, ktorý vlastní skupinu STEFE SK. Partneri plánujú v budúcnosti nakúpiť ďalšie autá i bicykle na elektrický pohon, ktoré odľahčia životnému prostrediu v Trnave. 

Elektromobil prevzal primátor Trnavy Peter Bročka. Do Trnavy z Grazu, ktorý je vzdialený 300 kilometrov, odšoféroval auto sám predseda predstavenstva STEFE SK. „Na vlastnej koži som chcel otestovať limity elektromobilu, ktorý je skonštruovaný najmä na jazdenie v meste. Bol som však milo prekvapený, ako bezproblémovo všetko fungovalo,” zhodnotil Josef Landschützer.

Šéf spoločnosti musel pri svojej jazde zohľadniť aj znížený dojazd elektromobilu  oproti autám so spaľovacím motorom. „300-kilometrová jazda trvala 6 hodín, čo je trochu dlhšie ako normálne, pretože som musel kvôli nabíjaniu urobiť tri 20-minútové zastávky,” dodal. „Aby som ušetril energiu, jazdil som väčšinou rýchlosťou 90 km/h. Pri každom nabíjaní som mal ešte dostatočnú rezervu, takže keď to teraz spätne zhodnotím, mohol som ísť aj rýchlejšie.“

Model e-up! je prvým čisto elektrickým autom značky Volkswagen. Nemecká automobilka začala s jeho sériovou výrobou v roku 2013 v bratislavskom závode.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.