Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. októbra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Mesto Praha ukončilo tender pre nákup elektromobilov

Projekt Praha – elektromobilní, ktorý vznikol ešte za primátora Pavla Béma (ODS), mal pôvodný rozpočet 25 miliónov českých korún (1 mil. EUR).  Podľa HN bol projekt plný pochybností. Všetko okolo projektu totiž dostala bez výberového konania na starosť PR agentúra Tili, ktorá nemá s elektromobilmi nič spoločného, zistili české noviny. Nová pražská rada vedená Bohuslavom Svobodou (ODS) však projekt skresala na 10 miliónov korún vrátane nákladov na reklamu. Koordinácia navyše prešla na magistrátnu komisiu.

Niektoré pochybnosti ale podľa HN pretrvávajú. Napríklad to, že cenový odhad zákazky na dodávku áut, ako ju napísali pražskí úradníci, je identický s konečnou čiastkou, ktorú ponúkla EVC Group. V dôsledku toho, že sa do súťaže prihlásili len dve firmy, bol tlak na nižšiu cenu malý. Podľa expertov na štátne tendre by sa pritom malo konanie s menej než tromi záujemcami radšej rušiť, dodali HN.

„Ponúkli sme tri kusy elektromobilov EVC R3 Electric postavených z vozidiel Škoda Roomster a talianske úžitkové vozidlo Alke ATX 200 E, sme výhradným dovozcom tejto značky do Česka,“ povedal spolumajiteľ EVC Group Martin Jahn. V cene je tiež niekoľko elektrických bicyklov a skútrov.

Elektromobily ale nie sú jedinou mnohomiliónovou položkou projektu. Zhruba 3,5 miliónov českých korún (140 tis. EUR) bude stáť sprievodná propagačná kampaň, ktorá má podľa produktového riaditeľa firmy Kristiána Olina Horáčka ukázať, že Praha vstúpila medzi svetové metropole ako je Paríž, Amsterdam alebo Londýn. Lenže napríklad parížska radnica začala požičiavať 60 elektromobilov, ktoré si ľudia môžu požičať pri stojanoch podobne ako bicykle.

Pražské vozidlá sú ale určené len zamestnancom magistrátu a pravdepodobne to tak aj zostane. „Tento rok už neplánujeme ďalšie investície do elektromobility, o prípadnej podpore v ďalších rokoch rozhodne rada na základe vyhodnotenia pilotného projektu Praha – elektromobilní,“ povedala hovorkyňa magistrátu Tereza Krásenská.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.