Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Mesto Košice pripravuje komplexnú modernizáciu verejného osvetlenia

V rámci modernizácie pribudnú nové svietidlá, stožiare, posilní sa osvetlenie najrizikovejších priechodov pre chodcov. Ako informovala hovorkyňa košického magistrátu Linda Šnajdárová, dôjde k 50-percentnej úspore elektrickej energie. Výška investície predstavuje takmer 28.000.000 eur. „Okrem iného pôjde o výmenu 15.193 svietidiel, pričom všetky energeticky náročné nahradia oveľa úspornejšie LED technológie,“ vysvetlila Šnajdárová.

„Zvýši sa tak bezpečnosť na cestách a v uliciach, ale aj atraktivita mesta,“ zdôraznil primátor mesta Richard Raši. „Vymenených bude až 5000 stožiarov a nových bude aj 350 rozvádzačov verejného osvetlenia. Pomocou nich dokáže operátor z hlavného dispečingu upravovať na diaľku napríklad intenzitu osvetlenia, zapínať ho aj vypínať. Doplnené bude osvetlenie v lokalitách, kde je v súčasnosti poddimenzované, nevyhovujúce a z dôvodu zvýšenia bezpečnosti chodcov bude zároveň posilnené osvetlenie 100 najrizikovejších priechodov pre chodcov,“ doplnil.

Mesto v súčasnosti zabezpečuje prevádzku verejného osvetlenia na základe zmluvy o nájme s košickou spoločnosťou ELTODO OSVETLENIE, s.r.o. Platnosť zmluvy však končí 31.7.2017. „Preto bolo nevyhnutné začať s  prípravou podkladov na výber zmluvného partnera na správu, údržbu, prevádzku a modernizáciu verejného osvetlenia v meste Košice,“ vysvetlila hovorkyňa mesta.

V rámci prípravy mesto podľa nej zabezpečilo vypracovanie Technickej pasportizácie sústavy verejného osvetlenia a Svetelno-technickej štúdie uskutočniteľnosti modernizácie a dlhodobej udržateľnosti verejného osvetlenia v meste Košice.

„Bol vypracovaný časový, technický a finančný plán modernizácie, s komplexným návrhom najvhodnejšieho riešenia realizácie projektu z technického, ekonomického aj ekologického pohľadu. V štúdii boli navrhnuté tri základné modely financovania – rozpočtové financovanie, čiže vlastné zdroje, vlastný alebo dodávateľský úver a PPP – partnerstvo verejného a súkromného sektora – koncesia na verejné osvetlenie. Na základe posúdenia ekonomických údajov, výhod a nevýhod jednotlivých modelov financovania bol navrhnutý model financovania formou koncesie. Rozhodujúcim dôvodom bolo, že pri tomto modeli financovania si mesto nezvýši úverovú zaťaženosť,“ priblížila Šnajdárová s tým, že koncesná zmluva by bola uzatvorená na obdobie 15 rokov.

O príprave komplexnej modernizácie verejného osvetlenia mesta Košice budú rokovať košickí mestskí poslanci 12. decembra.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.