Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
tepláreň Košice
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Tepláreň Košice. Foto: SITA/Ivan Fleischer
7. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Mesto Košice napadlo žiadosť o zvýšení cien tepla

Mesto Košice ako zriaďovateľ a stopercentný akcionár spoločnosti Tepelné hospodárstvo, s.r.o. Košice (TEHO) dôrazne protestuje proti navrhovanému zvýšeniu cien tepla dodávateľom tepla v Košiciach – spoločnosťou Tepláreň Košice, a.s. (TEKO). „Vedenie mesta Košice dáva podnet na preskúmanie cenového návrhu na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví a veríme, že úrad dôkladne preskúma cenový návrh spoločnosti TEKO a určí cenu tak, aby nedošlo k neúmernému a neodôvodnenému navýšeniu ceny tepla pre obyvateľov mesta Košice,“ uvádza vo svojej tlačovej správe vedenia mesta.

Podľa vedenia mesta ceny tepla porastú dvakrát viac, ako avizoval košická tepláreň. „V cenovom návrhu TEKO sú uvedené nepravdivé vyhlásenia predstaviteľov tejto spoločnosti o plánovanom len 5,3 % náraste ceny. Celková cena tepla v mesiaci september 2011, ktorú účtuje TEKO svojim odberateľom, je zhruba 13,40 eur/GJ bez DPH, po navrhovanom zvýšení v mesiaci október 2011 by bola cca 15,20 eur/GJ bez DPH, čo predstavuje nárast ceny o takmer 14%,“ uvádza mesto v tlačovej správe. Argumentácia spoločnosti TEKO, že za zvýšením ceny tepla sú zvýšené náklady na nákup uhlia o 40 % je neodôvodnená, keďže ceny od začiatku roka oscilujú v prepočte okolo 90 eur/t, dodáva vedenie mesta. Navyše pri výberovom konaní na nákup tejto komodity bola zo súťaže vylúčená spoločnosť, ktorá ponúkala nižšiu cenu ako víťazní uchádzači.

Spoločnosť TEKO, ktorú stále vlastní štát,  5.9.2011 oznámila, že podala žiadosť o zvýšenie variabilnej zložky ceny tepla o 5,3 %. Podľa predsedu predstavenstva košickej teplárne Miroslava Nosála by sa schválenie zvýšenia variabilnej zložky prejavilo na zvýšení výdavkov domácností za teplo o 8 eur. Nosál uviedol, že o zvýšenie variabilnej zložky požiadali pre zvýšenie cien uhlia o 40 % a cien plynu o 10 %, ako aj na základe podrobnej analýzy svojich nákladov. Novú cenu tepla môže tepláreň určovať zákazníkom až po kladnom rozhodnutí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), čiže najskôr od prvého októbra.

Vzhľadom na to, že tepláreň dodáva približne 72 % tepla košickej mestskej spoločnosti Tepelné hospodárstvo (TEHO), konečné zvýšenie cien tepla pre domácnosti bude závisieť od rozhodnutia mestskej spoločnosti, či aj ona požiada regulačný úrad o zvýšenie ceny tepla.

Zdroj: SITA, energia

Ilustračná snímka: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.