Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
9. apríla 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Meškania domácností či podnikov s platbami za energie nebudú pre koronavírus dočasne penalizované

Pripravujeme príslušnú zmenu legislatívy, ktorou by sa mala už na budúci týždeň zaoberať vláda. Odkladáme na dva mesiace možnosť uplatnenia sankcií za omeškania pri úhrade faktúr. V žiadnom prípade sa však svojim záväzkom nikto nevyhne, chránime aj dodávateľov energií,“ zdôraznil štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

Ekonomické problémy

Ekonomické problémy spôsobené koronakrízou podľa štátneho tajomníka v žiadnom prípade nemôžu ohroziť spotrebiteľov pri zásobovaní energiami. Ak má teraz domácnosť napätý rozpočet, pre meškania s úhradou faktúry za elektrinu a plyn, dodávateľ ju nebude penalizovať či odpájať.

Rovnako tak malé a stredné firmy, ktorých sa súčasná kríza ekonomicky dotkla, nebudú sankcionované za prípadné omeškanie s úhradami faktúr za energie.

Ochrana dodávateľov

Zároveň ale chceme chrániť aj dodávateľov, ktorí majú takýchto zákazníkov. Navrhované opatrenia sú iba krátkodobé, maximálne na dva mesiace,“ dodal Galek.

Každému, kto nie je dotknutý krízou, ale aj tým, čo majú napriek dopadom koronavírusu dostatok finančných prostriedkov, štátny tajomník odporúča plniť si riadne a včas svoje záväzky voči dodávateľom či distribútorom energií.

Verím, že v čase krízy sa každý bude správať zodpovedne, ohľaduplne k svojim obchodným partnerom a nebude špekulatívne zneužívať vyhlásené výnimky,“ uviedol na margo pripravovaných opatrení Galek.

Mimoriadna situácia

Rezort hospodárstva si v súvislosti s vyhlásenou mimoriadnou situáciou uvedomuje krehkosť celého reťazca v oblasti energetiky.

Naším záujmom je opatreniami nepoškodiť ani jedného účastníka. So všetkými intenzívne rokujeme a našou snahou je, aby sme po kríze mali rovnaký počet odberateľov, dodávateľov aj distribútorov, ako pred ňou,“ dodal.

Štátny tajomník zároveň uviedol, že sa rieši aj prílev peňazí cez grantové úvery, ktoré malým a stredným firmám umožnia prefinancovať dlžné faktúry za energie, pre veľké podniky sa pripravuje systém kompenzácie. „Prioritou je udržať prevádzku firiem aj pri výpadku likvidity,“ uzavrel Galek.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.