Merkelová: Čím skôr sa zbavíme energie z jadra, tým lepšie
Nemecká kancelárka včera (23.3.) naznačila, že jej vláda sa chystá vzdať jadrovej energetiky „čo možno najskôr“. „Čím skôr odídeme od jadrovej energetiky, tým lepšie,“ prehlásila kancelárka na finančnej konferencii vo Frankfurte nad Mohanom. Je to podľa nej „poučenie z udalostí v Japonsku“. Dodala ale, že „odchod od jadra sa musí uskutočniť opatrne“ a debata o ňom musí prebiehať na „racionálnom základe“.
„Racionálne znamená, že by nebolo k ničomu zatvárať atómové elektrárne a musieť potom dovážať jadrovú elektrinu od našich susedov,“ zdôraznila s narážkou na Francúzsko.
Merkelová: Budúcnosťou sú konkurencieschopné OZE
Podľa Merkelovej je momentálne „naliehavo treba rozvíjať energetiku budúcnosti“. Skutočný koniec jadrovej éry v Nemecku ale podľa nej nastane až vtedy, keď ceny elektriny z obnoviteľných zdrojov budú porovnateľné s inými a ich infraštruktúra, napríklad rozvodné siete, bude dostatočne rozvinutá.
Ešte donedávna Merkelová a jej konzervatívno-liberálna vláda presadzovali predĺženie životnosti zostávajúcich jadrových elektrární v krajine v priemere o 12 rokov. Po katastrofe v Japonsku spôsobenej zemetrasením a vlnou tsunami sa ale ostro zmenila verejná mienka a vláda naopak na tri mesiace pozastavila “ k previerke“ 7 jadrových elektrární. V Nemecku aktuálne funguje 17 jadrových zdrojov.
Komentátori: Myšlienkový obrat Merkelovej súvisí s voľbami
Pozorovatelia vidia príčinu momentálneho obratu Merkelovej a jej vlády v blížiacej sa sérii krajinských volieb. Koalícia CDU/CSU a liberálna FDP už totiž stráca v preferenciách 7 % na svojich konkurentov – sociálnych demokratov (SPD) a Zelených. Podľa prieskumu pre magazín Stern má koalícia momentálne 38 % podpory, ľavicový tábor ale 45 %.
Podľa analytikov ústavu Forsa, ktorý prieskum uskutočnil, je pritom „jasné, že krok s dočasným uzatvorením 7 atómových elektrární na trio mesiace CDU viac poškodil,“ pretože voliči ho považujú za predvolebný trik. Merkelová sa preto ďalšími vyhláseniami snaží uistiť voličov, že obrat je definitívny. Už tento víkend sa totiž majú konať kľúčové voľby do krajinských snemov v Bádensku-Württembersku a v Porýní-Falci.
Nemecká vláda tiež dnes naznačila, že odstúpi od finančných záruk na výstavbu atómovej elektrárne v Brazílii, „Počkáme na výsledky previerky, nakoľko štandardy jadrovej elektrárne Angra 3 odpovedajú skúsenostiam z udalostí v Japonsku, “ cituje agentúra DPA prehlásenie ministerstva hospodárstva.
Nemecko sa na stavbe malo podieľať exportnými úvermi v hodnote 1,3 mld. eur. Elektráreň vybavuje reaktorom francúzska Areva za spoluúčasti nemeckej firmy Siemens.
ČTK, energia