Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Merkelova - odlesk (SITA)
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Nemecká kancelárka reční 9. júna 2011 pred poslancami Bundestagu o bezjadrovej energetickej politike krajiny. Foto: SITA/AP Photo/Michael Sohn.
6. októbra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Merkelová chce ďalej obmedzovať podporu solárnej energie v Nemecku

Nemecká vláda podporu pre výrobu solárnej elektriny pravidelne znižuje zároveň s tým ako rastie počet fotovoltaických inštalácií. Tento rok to malo byť o 15 %, na nasledujúci rok sa uvažovalo o ďalších 9 %. „Nie som si istá, či v tom nebudeme musieť pokračovať,“ naznačila Merkelová, že chystané obmedzenia subvencií nebudú posledné.

Dôvodom je podľa kancelárky fakt, že solárny prúd tvorí len 2 % vyrobenej elektriny v Nemecku, do odvetvia ale plynie 50 %  podpory určenej pre produkciu energií z obnoviteľných zdrojov. „To nie je racionálny pomer,“ zdôraznila Merkelová. Do Nemecka sa podľa nej taktiež dostáva stále viac lacných fotovoltaických modulov z Číny, čím pribúdajú nové inštalácie.

Kancelárka v tejto súvislosti považuje za zmysluplné v budúcnosti dovážať solárny prúd aj zo zahraničia, napríklad z Grécka, kde svieti slnko väčšiu časť roka než v Nemecku.

Nemecko je v súčasnosti najväčším svetovým trhom pre fotovoltaiku. Odvetvie zažilo nebývalý rozmach po roku 2000, kedy bol v Spolkovej republike prijatý zákon o obnoviteľných zdrojoch energie. Ten investorom garantuje, že po dobu 20 rokov budú za energiu zo slnka dostávať vyššie ceny než sú na trhu.

V Česku vďaka štátnym dotáciám na výkup solárneho prúdu vlani vzrástol výkon fotovoltaických elektrární viac než štvornásobne. Pre tento rok tak hrozilo výrazné zdraženie elektriny, vláda preto zaviedla sériu opatrení, ktoré rast cien obmedzili na priemerných zhruba 5 %. Jedným z týchto opatrení je 26 %-ná daň za výrobu solárnej energie, kvôli ktorej sa momentálne chcú desiatky investorov súdiť so štátom.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.