Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Merkelova - odlesk (SITA)
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Nemecká kancelárka reční 9. júna 2011 pred poslancami Bundestagu o bezjadrovej energetickej politike krajiny. Foto: SITA/AP Photo/Michael Sohn.
9. júna 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Merkelová by si mala vybrať medzi jadrom a emisiami

Nemecko: Emisné ciele i bez jadra

Ak nedokázalo technologicky vyspelé Japonsko udržať na uzde riziká, ktoré vyplývajú z využívania jadra, na pozore by sa mala mať každá krajina, ktorá prevádzkuje jadrové elektrárne. To vyplýva z dnešného prejavu Angely Merkelovej pred poslancami spolkového snemu. Medzi riadkami, podľa nemeckej kancelárky je lekcia z Fukušimy jednoznačná: nehode na jadrovej elektrárni sa nemožno vyhnúť, je zákonite otázkou času.

Na druhej strane nemecká kancelárka trvá i naďalej na dodržaní emisného záväzku krajiny pre rok 2020; zníženie miery produkcie CO2 o 40 percent v porovnaní s úrovňou z roku 1990, čo je referenčný bod podľa Kjótskeho protokolu.

Do tretice, toto všetko sa má udiať tak, aby nedošlo k narušeniu energetického systému krajiny, aby bolo i o desať rokov dostatok elektrickej energie pre každého, a podľa možnosti aby viac ako tretina takejto elektriny pochádzala z obnoviteľných zdrojov.

Diskutuje sa i v Japonsku

Aj v Japonsku sa začína debatovať o tom, že by sa krajina mohla postupne zbaviť elektrickej energie z jadra. Myšlienka je v štádiu diskusie, ktorá, aspoň zatiaľ, nenaznačuje, v akom horizonte by sa v prípade jej realizácie mohlo toto udiať. O čom sa však v súvislosti s obdobím „po Fukušime“ diskutuje oveľa konkrétnejšie, je podoba klimatickej legislatívy.

V týchto dňoch sa v japonskom parlamente pošuškáva, že z návrhu klimatického zákona by sa mala vypustiť zmienka o roku 2020 ako o konečnom termíne pre splnenie emisného cieľa krajiny. Japonsko si predbežne určilo, že do roku 2020 by malo znížiť mieru produkcie CO2 o 25 percent v porovnaní s rokom 1990.

Tokio klimatický zákon potrebuje. Ak pre nič iné, tak určite pre posilnenie vyjednávacej pozície na klimatickom summite OSN v Juhoafrickej republike, ktorý sa rozbehne v závere roka. Problémom ale je, že nehoda vo Fukušime spravila návrh v súčasnej podobe politicky nepriechodným. Podľa japonského denníka Asahi by mohli poslanci podporiť niektorú z troch upravených podôb, medzi nimi najmä však tú, čo hovorí o vyškrtnutí zmienky o roku 2020.

Ak technologicky vyspelé Japonsko

Slovami nemeckej kancelárky, ak po Fukušime technologicky vyspelá krajina ako Japonsko začína naznačovať, že bez energie z jadra sa jej klimatický cieľ „mínus 25 percent“ nepodarí do roku 2020 splniť, všetky krajiny by sa mali mať na pozore. Medzi nimi najmä Nemecko, ktoré deklaruje cieľ „mínus 40 percent“.

Možno by však stačilo, ak by nemecká vláda realisticky priznala, že v kombinácii relatívne krátkeho časového horizontu a technológií, ktoré sú málo efektívne a drahé, sa celá záležitosť podobá na rozhodovanie „buď – alebo“. V takom prípade by si však musel každý nemecký politik pred svojim voličom vybrať iba jedno: energiu z jadra alebo splnenie emisných cieľov.

Foto: Nemecká kancelárka reční 9. júna 2011 pred poslancami Bundestagu o bezjadrovej energetickej politike krajiny. (SITA/AP Photo/Michael Sohn)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.