Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NCG graf
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Graf vývoja základných cien na burze NCG (február - apríl 2011). Zdroj: energia.sk
15. apríla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Mení Japonsko situáciu na spotových trhoch so zemným plynom?

„Ak sme v závere minulého roku hovorili, že v Európe je cca 30 mld. kubíkov zemného plynu nadbytok [..] dnes sa analytici viac-menej zhodujú na tom, že Japonsko sa postará o to, že zhruba 10 – 15 mld. kubíkov sa stiahne zo svetových trhov a poputuje smerom do Japonska, a takisto nepokoje [..] v arabských krajinách by mali stiahnuť zhruba 5 mld.,“ vyhlásil minulý týždeň vo štvrtok (7.4.) na tlačovom brífingu Dušan Randuška zo spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel. „Trhy na to reagujú, spotové ceny idú samozrejme hore,“ zdôraznil.

Na druhej strane, dvojka na slovenskom trhu so zemným plynom, RWE Gas Slovensko, vidí situáciu optimistickejšie: „V princípe ide o dopyt a ponuku, čiže ak sa zvýši dopyt po plyne v nejakej inej krajine, tak to tlačí na cenu hore. Na druhej strane, dnes vznikajú nové alternatívne zdroje shale gasu (bridlicového plynu – pozn.), ponuka plynu je dnes dostatočná,“ povedal v stredu (13.4.) pre energia.sk Miroslav Kulla. „Je tam rovnováha, nemyslím si, že samotné Japonsko diametrálne mení cenu samo o sebe,“ skonštatoval.

Pre ilustráciu, priemerná cenová hladina na nemeckej burze so zemným plynom NCG (viď horný graf) sa po 11. marci 2011, kedy došlo v Japonsku k zemetraseniu a následnej vlne tsunami, v priemere zvýšila. Strop zaznamenal produkt „NCG One Day Ahead“ dňa 17.3. na cenovej úrovni 2,590 eurových centov za kWh zemného plynu. Cena následne klesla a v súčasnosti je jej krivka neharmonická. Možno konštatovať, že v porovnaní s cenovou úrovňou obdobia 1.2.2011 – 11.3.2011 je súčasná priemerná cenová úroveň rádovo o cca 5 – 7 percent vyššia. Faktom však tiež zostáva, že na spotových trhoch a v krátkodobom obchodovaní existuje i naďalej prebytok na strane ponuky zemného plynu.

Graf: energia.sk s použitím dát z NCG

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.