Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. septembra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Kto bude spoluriadiť ÚRSO? Profesor aj jadrový expert

Dnes sa konalo výberové konanie na posty podpredsedov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Ako sme informovali, požadované podklady zaslali traja kandidáti, z ktorých mala komisia vybrať dvoch najkvalifikovanejších. Víťazmi sú Jozef Mihok a Milan Kubala. „Pravdepodobne sa s víťazmi výberového konania stotožním a budúci týždeň ich zrejme predložím vláde na schválenie. Vzhľadom na to, čo uviedla komisia vo svojej zápisnici, mali by to byť dobrí kandidáti,“ zhodnotil predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek.

Zákon Jahnátkovi prikazuje, aby vybral kandidátov na tento post najneskôr do 90 dní od svojho vymenovania. Hoci to platná legislatíva explicitne nevyžaduje, Jahnátek sa rozhodol vyhlásiť výberové konanie. Postup zdôvodnil snahou o transparentnosť. „Rozhodol som, že si nebudem vyberať podpredsedov z okruhu ľudí, ktorých v tejto brandži poznám. Nech dostanú príležitosť ďalší, preto som sa rozhodol urobiť výberové konanie,“ povedal. 

Starí známi?

Profesori Jozef Mihok a Jahnátek si však nie sú úplne cudzí, skôr naopak. Už v roku 2007 spolu publikovali článok Strategický krízový manažment. Svoje znalosti a dlhoročné skúsenosti teraz môžu ukázať v praxi pri riadení ÚRSO. Obaja tiež spoločne sedia vo vedeckej rade Slovenskej poľnohospodárske univerzity.

V minulosti bol Mihok členom Interného dozorného a monitorovacieho výboru Ministerstva hospodárstva SR pre fondy EÚ v rokoch 2006 až 2007, teda presne v čase, keď Ľubomír Jahnátek riadil tento rezort z pozície ministra. V týchto rokoch pracoval ako úradník poverený vedením Sekcie stratégie MH SR.

Dlhé roky pôsobil na akademickej pôde ako pedagóg na Technickej univerzite v Košiciach. V roku 2008 získal profesúru v odbore priemyselné inžinierstvo. Jozef Mihok je tiež bývalým predsedom Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (UNMS) SR. V tejto funkcii pôsobil v roku 2010 a potom od roku 2012. Vlani ho na čele UNMS nahradil iný exminister hospodárstva, Pavol Pavlis. 

Mozaiku odborných aktivít Jozefa Mihoka dopĺňa šéfovanie Združeniu Obranného priemyslu SR, ktorého bol prezidentom v rokoch 2007-2010.

Milan Kubala bol zase aktívny najmä v oblasti jadrovej energetiky a vyraďovania atómových elektrární. V čase, keď bol Jahnátek na čele MH SR,pracoval ako riaditeľ pri vyraďovaní elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach.

Členmi výberovej komisie boli okrem ÚRSO a Ministerstva hospodárstva SR aj zástupcovia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, Republikovej únie zamestnávateľov, Klubu 500 a Združenia miest a obcí Slovenska(ZMOS). Predsedom výberovej komisie bol Otto Nevický z AZZZ. „Všetko si riadil predseda výberovej komisie. Myslím si, že komisia sa rozhodovala na základe svojich predstáv a vybrali tých najlepších,“ poznamenal po výbere Jahnátek.

V auguste sa tiež novým predsedom Regulačnej rady stal Radoslav Naništa, ktorého do tejto funkcie vymenoval prezident SR Andrej Kiska. O ďalších personálnych zmenách, ktoré prebehli na úrade, sme písali v staršom článku.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.