Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
temelin
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
letecký záber na jadrovú elektráreň Temelín Foto: TVEL/Grayling
22. novembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Medzinárodný tím expertov skontroluje bezpečnosť Temelínu

Previerka, ktorú pripravilo Svetové združenie prevádzkovateľov jadrových elektrární (WANO), bude v juhočeskej elektrárni trvať dva týždne a zameria sa na desať oblastí, okrem iného radiačnú a požiarnu ochranu, havarijné plánovanie či prevádzku. Výsledkom má byť odporúčacia správa, povedal hovorca atómovej elektrárne Temelín Marek Sviták s tým, že ide o 25. medzinárodnú kontrolu.

Tím riadi Ján Nano, expert zo slovenskej elektrárne Jaslovské Bohunice. Informácie budú odborníci získavať z prehliadok prevádzky, pozorovania práce zamestnancov i dodávateľov, účasti na poradách elektrárne, rozhovorov so zamestnancami a kontrol dokumentácie.

„Prichádzajú k nám zahraniční odborníci s praktickými skúsenosťami zo svojich elektrární. Ich pohľad je pre nás dôležitou odbornou spätnou väzbou. Očakávame teda aj odporúčania, ako niektoré činnosti ešte vylepšiť a tým zvýšiť spoľahlivosť a bezpečnosť blokov, „uviedol riaditeľ jadrovej elektrárne Miloš Štěpanovský.

Naposledy sa kontrola v Temelíne konala v roku 2006, kedy medzinárodní odborníci kontrolovali realizáciu svojich odporúčaní z roku 2004.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.