Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. novembra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Medzinárodná energetická charta sa rozrástla o nových pozorovateľov

Generálnym tajomníkom IEC je slovenský diplomat Urban Rusnák, ktorý sa pričinil o to, že Energetická charta z pôvodne európskej organizácie na začiatku 90. rokov 20. storočia čoraz viac určuje riadenie vzťahov v oblasti energetickej bezpečnosti aj v celosvetovom meradle.

Po podpise Medzinárodnej energetickej charty v máji 2015, ktorá vznikla z Rusnákovej iniciatívy modernizovať Európsku energetickú chartu, má organizácia 86 členov – krajín a organizácií – zo všetkých kontinentov. Členom je aj Slovensko, EÚ a Euratom sú zastúpené ako organizácie.

„Medzinárodná energetická charta je súčasťou globálnej energetickej diplomacie a energetických štruktúr, ktoré boli vytvorené na riadenie medzinárodných vzťahov,“ uviedol Rusnák pre TASR. V posledných rokoch podľa jeho slov nastal vysoký nárast záujemcov o členstvo v IEC, pričom záujemcovia sú hlavne z Afriky, Ázie a Južnej Ameriky, ktorí chcú mať istotu budúcich investorských vzťahov. „Celý svet sa približuje k štandardu, ktorý v medzinárodnej energetickej spolupráci predstavuje Zmluva o energetickej charte,“ vysvetlil Rusnák.

V roku 2017 konferencii Energetickej charty, medzivládneho a výkonného orgánu IEC, predsedá Turkménsko, ktoré koncom novembra (28. – 29.11.) pripravilo medzinárodnú konferenciu na ministerskej úrovni s cieľom prijať takzvanú Ašchabadskú deklaráciu, ktorá by na úrovni politikov a zodpovedných hráčov v oblasti energetiky mala určiť, že budúce investície do tohto sektora budú v znamení udržateľnosti a rovnováhy medzi verejným a podnikateľským záujmom, v súlade s cieľmi parížskej klimatickej dohody a zaistia diverzifikáciu dopravných trás v energetike.

Rotujúce predsedníctvo Konferencie Energetickej charty bolo zavedené v roku 2014. Prvou predsedajúcou krajinou bol Kazachstan, potom Gruzínsko a Japonsko. Budúci rok štafetu prevezme Rumunsko a v roku 2019 Albánsko.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.