Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. novembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Medvedev: Kvôli Ukrajine „plynová vojna“ nehrozí

Predseda ruskej vlády odmietol, že by naliehanie, aby Kyjev splatil doposiaľ nevyrovnané dlhy, malo niečo spoločné s odporom Moskvy proti možnému podpisu asociačnej dohody Ukrajiny s Európskou úniou koncom novembra. Avšak konštatoval, že „osobitné vzťahy“ týchto dvoch bývalých sovietskych republík by sa zmenili, ak sa Ukrajina bude ďalej približovať k EÚ. Kyjev by už tiež nemohol od Moskvy žiadať žiadne pôžičky.

Ruský monopolný vývozca plynu Gazprom minulý utorok informoval, že Ukrajina, ktorá je závislá od dodávok z Ruska, zatiaľ nezaplatila augustový účet vo výške 882 miliónov dolárov. Vyzval pritom k okamžitej úhrade tejto sumy.

„Chápeme, že majú ekonomické problémy, ale napriek tomu musia zaplatiť. Zvlášť keď sme im dali pôžičky a financovali tranzit,“ poznamenal Medvedev. Dodal, že tranzitné poplatky stoja miliardy dolárov.

„Je to zákon – za dodaný tovar musíte zaplatiť. Je to bežná prax na celom svete,“ zdôraznil premiér.

Ak urobí Ukrajina ďalší krok k EÚ tým, že pri únijnom summite 28. a 29. novembra podpíše asociačnú dohodu a pripojí sa k zóne voľného obchodu, potom by mal účet zaplatiť Brusel, povedal Medvedev. Jedným dychom ale poprel, že by ruské naliehanie na okamžité vyrovnanie nezaplateného účtu súviselo s rozhodnutím Kyjevu nadviazať užšie vzťahy so Západom.

„To je zvrchovaná voľba Ukrajiny, ale dúfajme, že sa nezrúti, až zistí, že nedostanú tie dividendy, tú pomoc, s ktorou počítali, a že prídu o výhody, ktoré existujú vďaka zvláštnym, exkluzívnym vzťahom, ktoré s nimi teraz máme,“ vyhlásil Medvedev.

Agentúra Reuters vo štvrtok (31.11.) s odvolaním sa na vysokého únijného činiteľa napísala, že Európska únia rokuje s Medzinárodným menovým fondom (MMF) o poskytnutí finančnej pomoci Ukrajine, ak by sa táto krajina dostala koncom roka pod ekonomický tlak Ruska kvôli približovaniu k únii. Brusel už vraj má aj plán prípadného náhradného zásobovania Ukrajiny plynom.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.