Medvedev: Kvôli Ukrajine „plynová vojna“ nehrozí
Predseda ruskej vlády odmietol, že by naliehanie, aby Kyjev splatil doposiaľ nevyrovnané dlhy, malo niečo spoločné s odporom Moskvy proti možnému podpisu asociačnej dohody Ukrajiny s Európskou úniou koncom novembra. Avšak konštatoval, že „osobitné vzťahy“ týchto dvoch bývalých sovietskych republík by sa zmenili, ak sa Ukrajina bude ďalej približovať k EÚ. Kyjev by už tiež nemohol od Moskvy žiadať žiadne pôžičky.
Ruský monopolný vývozca plynu Gazprom minulý utorok informoval, že Ukrajina, ktorá je závislá od dodávok z Ruska, zatiaľ nezaplatila augustový účet vo výške 882 miliónov dolárov. Vyzval pritom k okamžitej úhrade tejto sumy.
„Chápeme, že majú ekonomické problémy, ale napriek tomu musia zaplatiť. Zvlášť keď sme im dali pôžičky a financovali tranzit,“ poznamenal Medvedev. Dodal, že tranzitné poplatky stoja miliardy dolárov.
„Je to zákon – za dodaný tovar musíte zaplatiť. Je to bežná prax na celom svete,“ zdôraznil premiér.
Ak urobí Ukrajina ďalší krok k EÚ tým, že pri únijnom summite 28. a 29. novembra podpíše asociačnú dohodu a pripojí sa k zóne voľného obchodu, potom by mal účet zaplatiť Brusel, povedal Medvedev. Jedným dychom ale poprel, že by ruské naliehanie na okamžité vyrovnanie nezaplateného účtu súviselo s rozhodnutím Kyjevu nadviazať užšie vzťahy so Západom.
„To je zvrchovaná voľba Ukrajiny, ale dúfajme, že sa nezrúti, až zistí, že nedostanú tie dividendy, tú pomoc, s ktorou počítali, a že prídu o výhody, ktoré existujú vďaka zvláštnym, exkluzívnym vzťahom, ktoré s nimi teraz máme,“ vyhlásil Medvedev.
Agentúra Reuters vo štvrtok (31.11.) s odvolaním sa na vysokého únijného činiteľa napísala, že Európska únia rokuje s Medzinárodným menovým fondom (MMF) o poskytnutí finančnej pomoci Ukrajine, ak by sa táto krajina dostala koncom roka pod ekonomický tlak Ruska kvôli približovaniu k únii. Brusel už vraj má aj plán prípadného náhradného zásobovania Ukrajiny plynom.
Zdroj: ČTK, energia