Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
euro rolka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Public Domain Photos (licencia Creative Commons)
16. septembra 2010 Ostatné od Energia.skTASR

McKinsey: EÚ prerobí na akčných plánoch pre OZE dve miliardy

Národné akčné plány pre využívanie OZE, ktoré musela každá členská krajina EÚ odovzdať do Bruselu, sú zbytočne drahé. Vyplýva to zo štúdie spoločnosti McKinsey.

Koordinácia šetrí peniaze

Nákladovo efektívnejšou náhradou za ne by podľa McKinsey bola koordinácia na úrovni EÚ, pokiaľ ide o rozvoj inteligentných elektrických sietí a budovanie elektrární, ktoré využívajú nepredikovateľné obnoviteľné zdroje (spravidla vietor a slnečné žiarenie).

Členské krajiny EÚ vďaka národným akčným plánom prerobia spoločne asi 2 mld. eur do roku 2050, pokračuje štúdia. Konzultačná spoločnosť vyčíslila, že ak by krajiny spolupracovali koordinovane, v období 2020 – 2050 by investovali spoločne do rozvoja OZE 6,6 mld. eur, čo by bolo o 30 – 35 percent menej, ako sa predpokladá vzhľadom na súčasný prístup.

Preferujú sa i drahé zdroje

Pre ilustráciu, podľa IEA, jedna MWh elektriny v Nemecku z fotovoltaického zdroja na streche stojí do 400 eur. Rovnaké množstvo elektrickej energie z veterných turbín sa dá získať v najhoršom prípade za 140 eur. Z plynu, uhlia alebo jadra stojí 1 MWh maximálne 90 eur, informovala agentúra DPA.

Energia, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.