Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar nemecko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Wayne National (licencia Creative Commons)
7. mája 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

McKinsey: Do roku 2020 dajú Nemci za obnoviteľné zdroje 175 mld. eur

Celková suma, ktorá predstavuje takmer 7 % ročného výkonu najväčšej európskej ekonomiky, je podľa Handelsblattu výrazne vyššia, než sa predpokladalo. Odberatelia elektrickej energie vydajú v roku 2020 kvôli prechodu na drahšiu obnoviteľnú energiu navyše 21,5 mld. eur oproti minuloročnej sume 13,5 mld. eur. V prepočte na hlavu to bude asi 262 eur navyše.

McKinsey v štúdii spočítala rozdiel medzi cenami za elektrinu zo slnka, vetra alebo biomasy, ktoré sú násobkami cien elektriny z jadra, uhlia alebo plynu a trhovými cenami elektriny na energetickej burze. Rovnako započítala do dodatočných nákladov vyššie ceny za prenos energie v dôsledku nutnosti financovať budovanie stoviek  kilometrov elektrického vedenia. To si vynúti rozmach veterných elektrární na severnom pobreží krajiny, ktorých produkcia sa musí preniesť na priemyselný juh.

Náklady na prechod na obnoviteľné zdroje zaplatia predovšetkým domácnosti. Ich prirážka na zelenú energiu sa do roku 2020 zvýši o polovicu na 6,3 eurocenta na kilowatthodinu a celková cena pre domácnosti stúpne na 29 centov z minuloročných 25,9 centov. Cena pre priemyselných odberateľov vzrastie o dva centy na 14,7 centov.

Ani tak Nemecko podľa McKinsey nesplní vládny cieľ znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2020 oproti roku 1990 o 40 %. Firma predpovedá, že aj pri najoptimistickejšom scenári je maximálne možné znížiť emisie o 31 %. Predpoklad vlády o poklese spotreby energie pokladá McKinsey za zbožné prianie a počíta naopak s tým, že spotreba v tomto desaťročí vzrastie o 0,3 – 0,4 % percenta ročne.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.