Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
igor matovič SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Igor Matovič v NRSR Foto: SITA/Jozef Jakubčo
18. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Matovič: V otázke privatizácie teplární ešte nemám jasno

Opozičná strana Smer-SD predloží návrh zákona o neprivatizovaní teplární pred marcovým zasadnutím NR SR. O tom, či ho podporia aj štyria poslanci Obyčajných ľudí ešte nie je rozhodnuté. „Teraz vám neviem povedať, či to budeme riešiť tak, alebo onak. Určite si necháme vysvetliť argumenty z jednej, aj druhej strany. Určite budeme počúvať aj argumenty strany Smer-SD,“ informoval Igor Matovič. 

„Túto tému sme ešte nepreberali. V každom prípade sme presvedčení o tom, že privatizovať by sa malo iba to, kde dokáže štát získať viac, ako dokáže získať ako vlastník,“ dodal poslanec, podľa ktorého sa budú Obyčajní ľudia touto otázkou zaoberať pred mimoriadnou schôdzou parlamentu, ktorú chce pre teplárne iniciovať Smer-SD.

Zodpovedným vlastníkom môže byť aj štát, myslí si Matovič

„Ak by sme si na jednej strane požičiavali niekde za tri percentá peniaze a na druhej strane by sme dokázali mať ziskovosť teplární, že nám dokážu generovať päťpercentný zisk ročne, je hlúposť, aby sme teplárne predávali,“ povedal Matovič. Ako ďalej dodal, spojene zodpovedná vlastník a štát nie je nereálne. „Krásny príklad je v Českej republike, kde sa stanovili jasné pravidlá, manažérom sa dali veľmi dobré odmeny v prípade, že budú dosahovať dobré ekonomické výsledky a firma šlape ako hodinky. Ak by sme chceli, aj na Slovensku dokážeme štátnu firmu spravovať tak, že ju nemusíme predávať,“ doplnil.

Líder Obyčajných ľudí chce pristupovať k otázke vecne. „Ak nedokážeme teplárne spravovať zodpovedne, tak ich predajme. Ale ak je šanca ich spravovať zodpovedne, tak ich nepredajme. Ak by reálne hrozil nárast cien, tak ich nepredajme. Ale ak Úrad pre reguláciu sieťových odvetví si bude vykonávať svoju úlohu zodpovedne, tak môžeme predať. Nevidím v tom zásadný problém,“ povedal Matovič, podľa ktorého Smer-SD pristupuje k téme politicky.

Fico: Privatizácia teplární sa premietne do vyšších cien za teplo

Opozičný Smer-SD bude podľa svojho predsedu Roberta Fica týždeň pred riadnym marcovým zasadnutím Národnej rady SR iniciovať mimoriadnu schôdzu. Predloží na nej svoj návrh zákona o neprivatizovaní teplární, ktorý pripravuje exminister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Fico 16. februára po rokovaní svojho tieňového kabinetu zdôraznil, že Smer-SD a jeho tieňová vláda principiálne odmietajú privatizáciu šiestich štátnych teplární.

„Ide o strategický majetok, ktorý zabezpečuje dodávku tepla do domácností približne pre jeden milión ľudí. A nevidíme žiadny dôvod na to, aby takýto strategický majetok ovládali cudzie zahraničné spoločnosti. Podrobná analýza hospodárenia jednotlivých teplární ukazuje, že sú schopné žiť samostatný život bez účasti zahraničného vlastníka. Obávame sa, že ak dôjde k privatizácii teplární, automaticky dôjde aj k prudkému navýšeniu ceny tepla,“ upozornil Fico

SNS chce teplárne v komunálnom vlastníctve

Slovenská národná strana je tiež proti plánu koalície predať teplárne zahraničným vlastníkom. Návrh Smeru-SD chce však upraviť vlastným pozmeňujúcim návrhom tak, aby sa všetky štátne teplárne previedli do majetku miest, ktoré ich aj reálne využívajú. Podľa predsedu strany Jána Slotu totiž tepláreň, ktorá produkuje teplo pre jedno veľké mesto, „nie je strategický podnik, ale lokálny zdroj tepla“. „Ako štvornásobný primátor Žiliny som sa vždy snažil o to, aby tepláreň Žilina prešla do majetku mesta, v tomto zmysle som sa niekoľkokrát obrátil na rôzne vlády,“ dodal Slota.

Miškov: Z pohľadu ceny je najvýhodnejší 100 % predaj

Šéf Ministerstva hospodárstva (MH) SR Juraj Miškov (SaS) 16. februára uviedol, že by pravdepodobne uprednostnil predaj stopercentných podielov štátu v teplárňach. „Nevidím problém predať celých 100 percent akcií. Myslím si, že to pre štát vygeneruje aj veľmi zaujímavú sumu. Počkáme si na analýzu. Ak ukáže, že je výhodnejšie predať iba 51-percentný podiel akcií, tak sa postavíme za to, čo ukáže analýza. Vo väčšine prípadov to však býva tak, že stopercentný balík akcií vygeneruje lepšiu cenu,“ uviedol Miškov po rokovaní vlády SR.

Trhová hodnota šiestich teplárenských spoločností sa podľa analýzy Fondu národného majetku (FNM) v súčasnosti odhaduje na úrovni 160 až 200 miliónov eur. Priemerný celkový ročný dividendový výnos za všetky teplárne v rokoch 2002 až 2010 dosiahol hodnotu 4,2 milióna eur.

TASR, energia

Foto: SITA/Jozef Jakubčo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.