Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Greenpeace ochrana prírody setrenie energie zníženie spotreby ropa sankcie
Foto: ilustračné, GettyImages
8. apríla 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Materské školy v Banskej Bystrici reagujú na zmeny klímy, podnikajú kroky k úspore elektrickej energie

Vo viacerých areáloch materských škôl (MŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica pribudli v uplynulých týždňoch dažďové záhrady, nová zeleň a pieskoviská boli doplnené o ochranné plachty.

V interiéroch škôlok sa podarilo vymeniť staré osvetlenie za nové úsporné LED svietidlá, ktoré dosiahnu výraznú úsporu elektrickej energie. Ako informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, všetky opatrenia realizovala samospráva v rámci projektu Reakcia na zmenu klímy mesta Banská Bystrica, ktorým reaguje na klimatickú zmenu.

Tieniace siete

Pobyt škôlkarov v areáloch materských škôl skvalitnia počas horúcich dní posuvné tieniace siete inštalované na detských pieskoviskách. Okrem toho ich ochránia pred znečistením a neželanými zvieracími návštevníkmi.

Už dnes sú realitou v MŠ Družby, MŠ Tulská 25, MŠ Jilemnického 8, MŠ Nová 2, MŠ Jakubská cesta, MŠ Senická cesta, MŠ Horná, MŠ Lazovná, MŠ Buková a MŠ Šalgotarjánska.

Tieniaca sieť zabezpečuje dostatočne príjemné prostredie pre dlhodobý pobyt vonku počas horúcich slnečných dní. Siete, ktoré sú odolné voči UV žiareniu a plesniam, sú inštalované na pieskoviskách počas celého roka. Ak sa používajú, presunú sa do hornej polohy pomocou posúvačov siete. Keď sa nepoužívajú, ponechajú sa v spodnej polohe a slúžia ako kryt a ochrana. Ďalšou možnosťou je umiestnenie tieniacej techniky v závislosti od polohy slnka nad pieskoviskom,“ objasňuje energetik mesta Ivan Drgoňa.

Svietidlá a kotly

K ďalším opatreniam, ktoré dokážu reagovať na zmeny klímy je výsadba okrasných záhonov a realizácia dažďových záhrad. Vytvorené boli v areáli MŠ Jilemnického, MŠ Tulská, MŠ Nová, MŠ Družby a MŠ Šalgotarjánska.

Celkovo sme v škôlkach nahradili nepriepustné povrchy za priepustné v rozlohe 1 162 metrov štvorcových. Dosiahneme tým lepšie zadržiavanie zrážok a zlepšenie manažmentu vody v našom meste,“ dopĺňa Drgoňa.

Vo viacerých škôlkach bolo zároveň vymenené staré interiérové osvetlenie za 749 úsporných LED svietidiel. V MŠ Lazovná sa zrealizovala výmena starých kotlov za moderné plynové kondenzačné kotly.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.